Afgán késsel ölte meg az őrt a szakács
A bűncselekmény egy belvárosi bárban történt, ahol a hétvégenként biztonsági őrként dolgozó, későbbi áldozat összeszólalkozott egy italt kérő vendéggel, a 41 éves F. Lászlóval. A vita során a cselgáncsban, kick-boxban és ketrecharcban is jártas, 22 éves őr egy fojtófogással egyből levitte a földre F. Lászlót, aki azonnal jelezte, hogy megadja magát. A két férfi felállt, s az ott lévő közös ismerősök hatására – úgy tűnt – megbékéltek. A hajnali csetepatét követően órákig együtt maradtak, beszélgettek, sétáltak, ettek-ittak, sőt, utóbb el is aludtak a bár egyik zugában.
Kora délután viszont újra összeszólalkoztak, s akkor bárszékekkel estek egymásnak, és ennek végén F. László egy kétélű, Afganisztánból származó késsel – amit arra hivatkozva, hogy ő szakács, mindig magánál tartott – mellkason szúrta az őrt. A szúrás elérte a szívet, s a megsebzett ember a helyszínen meghalt. A tettes elmenekült a helyszínről, a rendőrség öt nappal később az élettársa lakásán vette őt őrizetbe.
A nyomozás során és a bíróságon F. László végig azt állította, hogy önvédelemből szúrt, ezt azonban a bíróság nem látta valósnak, hisz a férfi, ha valóban félt a nagy erejű, kiválóan verekedő biztonsági őrtől, akkor bántatlanul elmehetett volna a végzetessé vált helyszínről. A törvényszék ezért emberölésben mondta ki bűnösnek F. Lászlót, aki a rá mért büntetésből leghamarabb nyolc év után szabadulhat. Az ítélet – fellebbezések miatt – nem jogerős, így a per a pécsi táblabíróságon folytatódik.
A gyilkosság annak idején feldúlta a pécsieket, hisz a bűntény pár héttel azután történt, hogy egy kelebiai férfi az utcán megerőszakolta és megölte a rendőrség pszichológusát, Bándy Katát. Az bűntényből sokan azt látták bizonyítottnak, hogy Pécs közbiztonsága rendkívül rossz. A gyilkosságot követő napon csaknem ezren gyújtottak gyertyát a megölt őr emlékére a bár előtt. A perből és az ítélet indoklásából viszont arra következtethetünk, hogy két, agresszív, erőszakos bűncselekményekért már büntetett férfi ittas állapotú kakaskodása vezetett a tragédiához, s az ilyen tettek törvénymódosítással vagy rendőri eszközökkel aligha megelőzhetők.