A világ legnagyobb dohányzási tilalma
A tiltásban szerepe volt egy tanulmánynak, amely szerint 2010-re az országban egymillió halálért lenne felelős a dohányszenvedély.
A törvény Mahátma Gandhi születésének napján lépett életbe. Tilos cigarettázni a munkahelyeken, éttermekben, hivatalokban, bankokban, iskolákban, mozikban, bevásárlóközpontokban, parkokban, pályaudvarokon és repülőtereken, buszon és taxiban. Ám vannak kivételek: a repülőtereken található dohányzó váróterem, a 30 ülőhelynél nagyobb éttermek - és egyelőre bárki füstölhet a saját lakásában. Az első napokban a cigarettázókat csak figyelmeztetik, de rövidesen 200 rúpia (860 forint) büntetést is kirónak - ez meghaladja az átlagos egynapi bér összegét.
A szakemberek azt is hangsúlyozták, hogy a nyilvános helyeken bevezetett dohányzási tilalom után valamennyi országban igen sokan teljesen leszoktak a dohányzásról. Ez ugyanúgy érvényesült Skóciában vagy Írországban, mint az Egyesült Királyság területén, ahol sok hindu is lakik.
A cigarettaeladásból, forgalmazásból élők minden korábbi színhelyen, így Magyarországon is tiltakoztak, és többek között azzal érveltek, hogy sok vendéglátóipari létesítmény tönkremegy, azokat bezárják és ezzel nő a munkanélküliség.
A tények erre mindenűtt rácáfoltak. Írországban a nemdohányzó, de jó konyhájú kocsmákba a törzsvendégek már teljes családdal mennek vendégként, így a forgalom nem csökkent, hanem sok helyen nőtt. Igen meggyőző adatok bizonyítják, hogy Skóciában már egy év után jelentősen csökkent a szívinfarktus miatt kórházba szállított betegek száma.
Az indiai körülményeket ismerők arra is felhívták a figyelmet, hogy az országban ugyan tilos az utcán köpködni és vizelni, ezek mégis gyakorta előfordulnak. Az ázsiai tapasztalatok szerint a dohányzási tilalom betartása például Szingapúrban vagy Thaiföldön sem mindenűtt eredményes, pedig ott a törvényes rend szigorúbb, mint Indiában.
Az óriási indiai filmipar, Bollywood világában látszik a dohányzás tiltása a legbonyolultabbnak. A rendezők és a sztárok szerint a cigarettaszünet a művészi kifejezőkészségbe történő beavatkozás.