Antiszociálissá teszi a gyerekeket a tévézés
A skóciai Glasgow-i Egyetem kutatói összesen 11 000 öt és hét év közötti gyerek adatait vizsgálták meg a 2000 és 2002 közötti időszakból. A gyerekek szülei töltötték ki a kérdőíveket, melyeken olyan kérdések szerepeltek, hogy naponta mennyi időt töltenek a gyerekek tévézéssel, számítógépezéssel és videojátékozással.
Ötéves korukban a megkérdezett gyerekek közel kétharmada nézett naponta legalább 1-3 órán át televíziót, 15 százalékuk több mint 3 órát töltött a képernyő előtt, és kevesebb, mint 2 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy egyáltalán nem néznek tévét. Az ötéves gyerekek csupán 3 százaléka játszott naponta 3 óránál is többet a számítógépen vagy konzolos videojátékokkal, derült ki a felmérésből.
A glasgow-i kutatók miután figyelembe vették a gyereknevelési faktorokat és a családi körülményeket is, megállapították, hogy a három óránál hosszabb tévézési idő hatására a gyerekek hétéves korára egy kis mértékben megemelkedett az antiszociális viselkedés valószínűsége, azonban a túl sok tévénézés nem köthető közvetlenül össze az érzelmi problémákkal és a figyelemzavarral, jegyezték meg a kutatók.
„A felmérés eredményei egyértelműen azt igazolják, hogy a túl sok televíziózás káros hatással lehet az 5-7 éves gyerekek fizikai egészségére és tanulmányi előmenetelükre, ezért feltétlenül szükséges a szülők odafigyelése” - idézi a Medipress Alison Parkest, a Glasgow-i Egyetem kutatóját, a tanulmány szerzőjét.
A brit kutatás részletei az Archives of Disease in Childhood című tudományos szakfolyóirat online kiadásában jelentek meg.