A túl kevés és a túl sok alvás is megbetegít

Egy tíz éven át tartó, 1,3 millió ember részvételével világszerte zajló kutatás eredménye szerint, akik rendszeresen 6 óránál kevesebbet alszanak nagyobb eséllyel betegszenek meg, gyorsabban öregszenek, és 12%-kal gyakoribb náluk a túl korai elhalálozás.

Alvás közben megsokszorozódik a sejtosztódás, ugyanakkor csökken a sejtelhalás üteme. Szervezetünk éjjel, alvás közben regenerálódik, beleértve agyunkat is, melynek tökéletes működéséhez elengedhetetlen az alvás.

A kutatók egyértelműen bizonyították az összefüggést az alvással töltött órák és a cukorbetegség, elhízás, magas vérnyomás, valamint a magas koleszterinszint kialakulása között. A csekély alvás ugyanis hormonális és metabolikus problémák sorozatához vezet.

Napi időbeosztásunk, a hosszú munkaidő, vagy a váltott műszak miatt gyakran nincs lehetőségünk megfelelő mennyiségű alvásra. Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság lakóinak csaknem 20%-a még napi 5 óránál is kevesebbet alszik - írja a ParaMedica.

A kutatók azt is megfigyelték, hogy a napi több mint 9 óra alvás szintén nincs jó hatással a szervezetre, és – furcsa módon – ugyancsak különböző betegségek kialakulásához vezethet. Az alvásigény a korral változik, ahogy öregszünk, egyre kevesebb alvásra van szükségünk, de ennek mértéke soha nem csökkenhet napi 6 óra alá.

Életvitelünk az elmúlt évtizedek során gyökeresen megváltozott, ezzel szemben, biológiai óránk évmilliók óta változatlan: agyunk „alvásközpontja” szemünk retinájáról a kint uralkodó – és szervezetünk működése szempontjából meghatározó – fényviszonyokról közvetlenül kap információt, egyáltalán nem mindegy, hogy mikor és hány órát tartózkodunk fényben, illetve sötétben.

A fény különböző tartományai más-más hatással vannak ránk. A kék hullámhosszú fény (pl. számítógép monitorok, energiatakarékos égők neon csövek) a nappali órákban hatékonynak mondható, hiszen növeli a figyelmet, javítja a reakcióidőt és a hangulatot – este, éjjel azonban már egészen másként hat ránk.

Számos tanulmány mutatott rá, hogy összefüggés lehet az éjjeli munka, éjszakai világítás és a daganatos megbetegedések, sőt a diabétesz, szívbetegségek és az elhízás között is.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.