A tavasz közeledtét jelzik az állatok
A rétimajori halastavak környékén 10-12 ezer vadliba tanyázik. A tél közepe táján vándoroltak oda az északi jeges tundrákról, de a napokban már megkezdték a visszaköltözést. Egyre népesebb vadlibacsapatok kerekednek fel, s hagyják el téli tanyájukat. Mostani indulásuk szokatlanul korán következett be, más években március elején szoktak útra kelni.
A tavasz biztató közeledtét jelzik a halak is. A halászok egyre gyakrabban látnak ívóhelyet kereső "csatangoló csukafiakat".
Ez a ragadozó hal a legkorábban szaporodó fajták közül való, de a megfigyelések szerint más években később, február végén, március elején szokott ívni. A halászok úgy tartják, a halak korai ívása enyhe februárt és korai tavaszt jelez előre.
A fővárosi állatkertben még tétováznak a medvék
A Fővárosi Állat- és Növénykertben a medvék még nem döntötték el, hogy visszamennek-e szundikálni, azaz kemény lesz-e a tél, avagy kint maradnak, mert érzik a tavasz közeledtét.
Buci, Noé és Mídász, a három barnamedve kijött barlangjából, s jóízűen elfogyasztották tízóraijukat, a többi között hagymát, répát, karalábét, salátát. Kicsit nézelődtek, sétáltak, két lábra álltak, kacérkodtak a fáramászással, majd belekotortak egy üreges farönkbe élelem után kutatva.
Vége a télnek a veresegyházi medvék szerint
A veresegyházi medvék viszont úgy döntöttek: vége a télnek, legalábbis a medveotthon rejtett zugaiból előbújtak az állatok. (Részletek itt)
A néphagyomány szerint ha február 2-án, Boldogasszony napján kijönnek a medvék a barlangjukból és meglátják árnyékukat, visszamennek, azaz hosszú, kemény tél van még hátra. Ha másként viselkednek, akkor itt a tavasz.
- Már egy hete folyamatosan szállingóznak elő barlangjaikból a Veresegyházi Medveotthon nagytestű lakói.
A 37 barnamedvéből jelenleg több mint 20 tartózkodik kinn. Mivel nem látták meg az árnyékukat, nem bújtak vissza, tehát nagy a valószínűsége, hogy az elmúlt napok enyhe időjárása tovább folytatódik, s a zord tél visszatérte helyett további enyhülésre, korán ránk köszöntő tavaszra számíthatunk.
Az állatotthon vezetője szerint a veresegyházi macik ösztönei évről évre beigazolódnak. Ennek legvalószínűbb oka, hogy Közép-Európában egyedül itt valósulhatott meg a természetes tartási technológia. A barnamedvék tápláléka és annak kiosztási körülményei majdnem teljesen megegyeznek a vadonbéli körülményekkel, s ugyanúgy bármikor elvonulhatnak saját rejtett zugukba, mintha szabadon élnének. Eddig téli álmot aludtak, de az enyhe időjárás kicsalogatta őket a szabadba.
Németh Lajos meteorológus úgy véli: a medvék nehéz helyzetben vannak, mivel az ország keleti részében süt a nap, tehát ott visszabújnának a barlangjukba. A nyugati országrészben havazik, itt a brumik nem látják meg az árnyékukat.
Hozzátette, hogy természetesen messzemenő következtetést nem lehet levonni a medvék viselkedéséből. A modern meteorológia két hetet tud előre jelezni, ezek alapján a hét közepén tavaszi idő várható, s az állatok valószínűleg ezt érzik.