A szomszédokat is sújtja az ítéletidő
A Magas-Tátrában havazott, másutt áradás van Szlovákiában
Helyenként már több mint félméteres hó hullott a Magas-Tátrában, ahol az 1400 méter tengerszint feletti magasságban a kora reggeli órák óta folyamatosan havazik. Május közepén a havazás már a Magas-Tátrában is aránylag ritkaságnak számít. Az alacsonyabban fekvő helyeken pedig a Tátrában is sűrűn esik az eső. Az erős szélvihar hétfőre virradóra legalább harminc fát tépett ki a földből. Milan Lizuch, a lavinamegelőzési központ munkatársa szerint a hó vizes és nehéz, s a többnyire sziklás terepeken egyelőre nincs lavinaveszély.
Az árvízhelyzet az ország délkeleti és északnyugati vidékein a legsúlyosabb - közölte Robert Fico miniszterelnök az országos válságstáb ülése után Pozsonyban. Miután a következő napokban is sűrű esőzésre kell számítani, a stáb úgy döntött, hogy megelőző jelleggel a két legveszélyeztetettebb régióba katonákat és megfelelő katonai műszaki eszközöket irányít. A védelmi miniszter szerint hétfőtől mintegy 1000-1300 katona lesz készenlétben; ez a szám szükség esetén mintegy 3700-ra növelhető. A nagyobb települések közül árvíz fenyegeti Tőketerebest, ezért a város védelmére száz katonát vezényeltek ki.
Kelet- és Közép-Szlovákiában számos helyi patak kilépett medréből, s elárasztotta a mezőgazdasági területeket, pincéket, házakat, utakat. Az önkormányzatok homokzsákokat osztogatnak a veszélyeztetett lakosoknak, hogy elsáncolják velük lakóhelyüket.
A Szlovákiai Hidrometeorológiai Intézet déli jelentése szerint több mint egy tucat folyón és patakon harmadfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el. Országszerte folyamatosan dolgoznak a tűzoltók, akik a közszolgálati rádió jelentése szerint nem győzik szivattyúzni a vizet az elöntött pincékből.
A kassai régióban a Tarca, a Bódva, az Ida, az Olsva, a Hernád és a Ronyva mentén van érvényben harmadfokú árvízvédelmi készültség. A besztercebányai régióban a Rima, a Szuha, a Balog, a Litava és a Tisovník mentén kritikus a helyzet. A pozsonyi régióban a Chvojnica és a Teplica patakok, a Miava, valamint a Súri-kanális szintje emelkedett jelentősen. Másodfokú árvízvédelmi készültség van érvényben a Turóc, a Gortva, a Kürtös, a Korpona, az Ipoly, a Gölnic, az Ondava és a Laborc mentén.
A Morva folyó emelkedő vízszintje miatt két cseh-szlovák határátkelőt le kellett zárni. A szlovák vasúti társaság közölte: néhány vasúti szakasz megrongálódott, illetve víz alá került, ezért több szerelvény nem, vagy csak késéssel, illetve kerülővel közlekedik. A veszélyeztetett szakaszokon a vonatokat buszokkal helyettesítették. Pontos információkat a vasútállomásokon lehet beszerezni - közölte Milos Cikovsky, a szlovák államvasutak kommunikációs osztályának igazgatója.
Kétezer embert kitelepítettek Lengyelországban
Két áldozata van eddig a dél-lengyelországi árvizeknek - közölték a hatóságok hétfőn. Egyikük egy 60 éves nő a Tarnów melletti Uniszowából, a másik pedig egy Maly Wisnicz-i (Krakkótól keletre) 45 éves férfi.
Eltűnt továbbá egy másik férfi, akit a megáradt Koszarawa folyó sodort magával a Zywiec melletti Przyborówban. A férfi a fiával együtt a partról figyelte a folyót, amikor a gyerek hirtelen a vízbe esett. Az apa utánaugrott, és sikerült a partra segítenie a gyereket, de közben őt magát elragadta az ár. Tart a mentőakció, keresik a férfit.
A többnapos esőzések után a Visztula és az Odera vízgyűjtő területéhez tartozó folyók környékén mintegy 100 helyen kellett riadókészültséget elrendelni. Különösen a Krakkó központú kis-lengyelországi és a Katowice székhelyű sziléziai vajdaságban súlyos a helyzet.
Mintegy 500 embernek kellett elhagynia a házát, és további 1500-an várnak arra, hogy biztonságba helyezzék őket. Veszélyeztetettnek számít többek között a felső-sziléziai Zabrze városa, ahol már a védőgáton át szivárog a víz.
Az ár házakat, földeket és utakat öntött el, és víz alá került több vasútvonal is, köztük a Krakkó és Zakopane közötti. A tűzoltóságnak 3500 alkalommal kellett beavatkoznia, hogy a vizet kiszivattyúzzák a házakból, vagy éppen homokzsákokkal biztosítsák a lakásokat. A hatóságok 8000 katonát akarnak a régióba küldeni.
Auschwitz zárva
Lezárták az egykori auschwitz-birkenaui náci koncentrációs tábort hétfőn a látogatók elől, mert a heves dél-lengyelországi esőzések miatt áradás fenyegeti a ma múzeumként működő létesítményt - közölte az intézmény szóvivője.
Az auschwitzi múzeum arra készül, hogy kivédje a Sola folyó áradását. A folyót mindössze néhány száz méter választja el az auschwitzi tábor legrégebbi részétől, ahol az archívumok és a kiállítási tárgyak többsége, valamint a létesítmény igazgatósága található. Jaroslaw Mensfelt szóvivő elmondta, hogy az épület földszintjen található összes iratot, anyagot felhordják az emeletre. A múzeum vezetése a helyi hatóságok figyelmeztetése után rendelte el az említett anyagok biztonságos helyre költöztetését, amelybe a létesítmény teljes, közel kétszázötven fős személyzetét bevonják.
Károkat okozott a viharos szél Kelet-Ausztriában, árvízkészültség a Morván
Fákat döntött ki a viharos szél Ausztria keleti részén, a Morva folyón az osztrák-szlovák határon árvízkészültséget hirdettek ki hétfőn. A stájerországi Grazban ketten megsérültek, amikor egy faág rázuhant egy személygépkocsira. A tartomány minden részében és Alsó-Ausztriában is több helyen előfordultak áramszünetek, mert kidőlt fák, leszakadt faágak leszakították a vezetékeket.
A legnagyobb széllökéseket Felső-Ausztriában mérték, a légmozgás sebessége itt időnként elérte az óránként 170 kilométert. Az alacsonyabban fekvő területeken Dél-Burgenlandban és a Rax hegység térségében tombolt a legerősebb szél, óránként közel 120 kilométeres sebességű.
A viharokat heves esőzés kísérte az ország keleti részén és az Alpok gerincétől északra. A fővárosra a múlt hét második felében olyan esőzés köszöntött, amekkora átlagosan csak kilencévenként fordul elő Bécsben.