A sok ülés kurtítja az amerikaik élethosszát
Csupán az, ha a napi tévézést két óra alá szorítanák, 1,4 évvel hosszabbítaná meg életüket - hangsúlyozta a kutatócsoport a British Medical Journal (BMJ) című folyóirat online kiadásában megjelent tanulmányában.
Egy nemrégiben elkészült tanulmány szerint az amerikai felnőttek átlagosan napi 7,7 órát töltenek fizikai aktivitás nélkül.
"Valóban nagy kihívás" - vélekedett Peter Katzmarzyk, a tanulmány társszerzője, a Pennington Bioorvoslási Kutatóközpont munkatársa.
Arra a felvetésre, hogy az emberek nagy része íróasztal mellett vagy máshol, de ülve tölti munkaidejét, a kutató felhívta a figyelmet más követhető stratégiákra. Véleménye szerint például az íróasztalokat ki lehetne cserélni pultokra, amelyek mellett állva dolgoznának, sőt futópadot is beállíthatnak mellé, a megbeszéléseket pedig akár sétálva is meg lehetne tartani. Email helyett a személyes megkeresést javasolja "házon belül" a szakember.
A számításokhoz életmódra vonatkozó felmérések adatait és népességi egészségügyi adatokat használtak fel, valamennyit az Egyesült Államokból.
Korábbi tanulmányok már összefüggést találtak egyfelől a hosszas ülés, televíziózás, másfelől a cukorbetegség, szívbetegség és szélütés nagyobb kockázata között.