A postacsomagokat is ellenőrzi a NAV, műkincseket keresnek
A NAV tapasztalatai szerint az utasforgalomban rendszeres a műkincsek kivitele, azonban ez alól a postaforgalom sem kivétel, így fokozott figyelemmel kísérik a pénzügyőrök az exportküldeményeket is.
Az idén már 17 esetben derített fel a NAV Repülőtéri Főigazgatósága kulturális javakkal kapcsolatos bűncselekményeket; a pénzügyőrök találtak festményeket, antik kardokat, szobrokat és érméket is.
A hivatal hangsúlyozza, hogy a védetté nyilvánított vagy a kulturális örökség védelméről szóló törvény alapján védett kulturális javak csak hatósági engedéllyel vihetők ki az országból. A nem védetté nyilvánított, de a kérelem benyújtásának időpontjában legalább ötvenéves tárgyak (kulturális javak) a hatóság engedélye alapján, műtárgykísérő igazolással vihetők ki az országból.
A kulturális javak kivitelére vonatkozó engedély, illetve műtárgykísérő igazolás iránti kérelmet a kulturális örökségvédelmi hatóság (Forster Gyula Nemzeti Örökséggazdálkodási és Szolgáltatási Központ) formanyomtatványán vagy elektronikus űrlapon kell benyújtani.
A NAV közölte, legtöbbször úgy sértik meg a szabályokat, hogy nem kérnek műtárgykísérő igazolást. Ebben az esetben "feljelentés kíséretében indul meg az eljárás" - jegyezte meg a hatóság.
A jogszabály szerint aki előzetes hozzájárulás nélkül idegeníti el az említett tárgyakat, bűntettet követ el, és három évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető. Az előbbiek szerint büntetendő az is, aki a kulturális javak körébe tartozó és kiviteli engedélyhez kötött tárgyat engedély nélkül külföldre juttat - mutat rá a NAV.