A nyolc-kettes fát vágni ment
Dienes Dániel tűzoltó törzsőrmester, megbízott szerparancsnok hétfő reggel 6 óra 30-ra ért be munkahelyére, a budapesti nyolcadik kerületi tűzoltóparancsnokságra. Indulás előtt még megnézte a híreket, hallgatta a viharról szóló beszámolókat. A tévében azt mondták, rekordszámú riasztás érkezett a hét végén, az óránként százkilométeres széllökések Budapest egész területén komoly károkat okoztak, a vihar oszlopokat döntött ki, háztetőket bontott meg, fákat csavart ki a helyükből.
A reggel héttől szolgálatba lépő egység rangidőseként Dienes Dániel vette át az éppen bevonuló csapattól az autót. „Töltsetek fel mindent, kifogyasztottuk a készletet rendesen”, adott rövid helyzetértékelést a váltás parancsnoka. Megnézték a köteleket, olajjal és benzinnel feltöltötték a láncfűrészt, újraélezték a lekopott láncot, töltőre helyezték a lemerült rádiókat, majd hét óra előtt a nyolc-kettes, azaz a nyolcadik kerületi tűzoltó-parancsnokság kettes számú szerkocsija négy fővel szolgálatra jelentkezett. A hírközpont ügyeletes tisztje azt mondta, egész hétre való címük van, úgyhogy mehetnek is a harmadik kerületbe, ahol egy harminc méteres fenyőfa leszakította az elektromos vezetéket, és magával rántotta a kábelszolgáltató egy oszlopát is.
Az Elektromos Művek autója még nem volt ott a helyszínen, amikor a tűzoltók bejelentkeztek. Az utcát záró rendőrök azt mondták, reggel öt óta ácsorognak a sarkon, Dienes Dániel azt felelte, ha akarják, átveszik az utca zárását, láncfűrészük úgyis csak egy van. Míg a fát darabolták, kisebb csoportosulás támadt a tűzoltóautó körül, a környéken lakó emberek jöttek szólni, hogy félig letört faág lóg az udvar fölött, kitört fa esett a kerítésre, áll a víz a pincében. Miután kiderült, hogy a központ nem akarja őket máshová küldeni, a listára már korábban felírt helyszínek közül letudtak néhányat.
A Fővárosi Tűzoltó-parancsnokság ügyeleti központjában hétfőn napközben hat tűzoltó nyújtott műszakban fogadta a bejövő hívásokat. A telefon megállás nélkül csengett, délután két órakor már 235 helyszínen várták a vihar után a tűzoltókat.
Farnek Ernő alezredes, ügyeletes tiszt szokás szerint elsődleges, sürgős és tömeges címlistába helyezve osztotta el a feladatokat. A tömeges kategóriába azok a helyszínek kerültek, ahol nincs életveszély, nem sérültek a közüzemi szolgálgáltatások és közlekedni is lehet. Az ügyeletes tiszt hétfőn nyolcvan tűzoltójárművet mozgatott, de persze nem küldhetett mindenkit fákat darabolni és vizet szivattyúzni, mert közben tűzhöz is riasztották őket, és műszaki mentést igénylő balesetek is történtek. Akadt egy nem mindennapi feladat is: délután negyvenöt, a szabadnapjáról berendelt budapesti tűzoltót kellett Miskolcra indítani, hogy segítsenek az ottani védekezésben.
A nyolc-kettes szerkocsi tizenkét óráig hét kárhelyszínt számolt fel. Akkor berendelték őket a készleteket frissíteni, a láncfűrészt karbantartani. Útközben, a Bécsi úton megláttak egy Skodát, amelyet összetört egy rádőlt fa, az ágak elzárták az egyik sávot. „Fiúk, ezt még csináljuk meg, mielőtt bemegyünk”, mondta Dienes Dániel. Mire a láncfűrészt beindították, ott állt egy asszony a kocsi mellett, hogy ő a kárvallott tulajdonos. A felvágott darabokat feltornyozták a járdán, majd a főtörzsőrmester beszólt, hogy még egy címet kipipálhatnak a tömeges listán. Most félóra pihenő, mondta a többieknek, amikor visszaültek a kocsiba, azután megyünk, amíg látunk.