A kolontáriak egy ideje tudták, hogy baj lesz
Hetek óta magasították a tározó falát, illetve omlásokat és réseket kezeltek a falon - tájékoztatott a férfi, akinek a házát szintén elöntötte az iszap. Elmondta, már 30 méternyi magas volt a fal, s azt tovább töltötték fel, hogy még több iszap férjen bele a tározóba. Ez nem normális, ebből baj lesz, erről beszélgettünk többen egy nappal a katasztrófa előtt - mondta Mondi Ottó.
Emlékeztetett arra, miszerint azt nyilatkozzák a politikusok, hogy decemberre be lehet költözni a házakba. Szerinte nem beköltöznek, hanem elköltöznek innen az emberek. A hídon túli lapos részen van legalább 35-40 ház, ahol két méternyi magasan állt az iszap - közölte, megjegyezve: oda senki nem akar és nem is fog visszaköltözni.
Félnek a családok, s nem akarnak a hatalmas zagytározó közelében lakni - mondta a kolontári károsult. A mellette álló Léhmann Róbert szerint a timföldgyár vezetői pontosan tudták, hogy megrepedt a gát. De miért nem szóltak, hogy "emberek, vigyázzanak és költözzenek ki, mentsék a vagyonukat" - jegyezte meg. Bütykölgettek, javítgattak csak - tette hozzá, rámutatva: és most a felelősséget senki sem akarja vállalni.
Mondi Ottó szerint szégyenletes, hogy az érintett cég vezetése 30 millió forintot ajánlott fel az érintett hét településnek.
Léhmann Róbert viszont azt hangsúlyozta, hogy szerinte a hídon túli házakat le kell dózerolni. Rámutatott arra is, hogy ha Kolontár és Devecser térségében a talajcserét nem végzik el, akkor ott szárad meg a temérdek iszap, amely rákkeltő, és viszi majd a szél szanaszét. Néhány év múlva sok rákos ember lehet ezen a környéken, ha nem lesz alapos földcsere, hiszen ellenkező esetben a vörös port lélegzik be - jegyezte meg a kolontári férfi.