A helyiek aggódnak a Club Aliga "megalomán" tervei miatt
A Club Aliga fejlesztési terveit rendkívüli közgyűlésén tárgyalta vasárnap a Balatonaliga Üdülőközössége Egyesület, amely tiltakozik az új tulajdonos "megalomániás" tervei ellen; az egyesület azt is sérelmezi, hogy az egyeztetésbe nem vonják be őket - tájékoztatta Cseh József, az egyesület elnöke az MTI-t.
A volt balatonvilágosi pártüdülőnek 2007 tavaszán vált tulajdonosává a Pro-mot Hungária Kft. (a társaság az izraeli Solel Boneh International (SBI) csoport, valamint a Africa-Israel Europe B.V. érdekeltségébe tartozik), s a település azóta várja, hogy kiderüljön valami konkrétum a hasznosítási elképzelésekről.
A befektetők ez év januárjában tartottak tájékoztatót a lakosság számára, 250-300 millió eurós fejlesztési tervekről számot adva, és ígéretet tettek, hogy az üdülőkomplexum nyitott marad a jövőben. (Ez azért neuralgikus kérdés a helyi lakosok és üdülőtulajdonosok számára, mert a település aligai részén főként a Club Aligán keresztül közelíthető meg a Balaton.) A bemutatott tervek szerint a 47 hektáros területen lévő 55 régi épületből mindössze párat újítanának fel, a többit lebontanák, majd új lakások, szállodák, piac és az egész település kiszolgálására alkalmas létesítmények épülnek a magántulajdonba került ingatlanon.
Cseh József elmondása szerint a Club Aliga fejlesztése döntő szakaszához érkezett, hiszen a terveket a jövő héten szakmai egyeztetésre viszik, amelyen azonban egyesületük nem vehet részt. Állítása szerint sikerült betekinteniük az egyeztetésre szánt tervekbe, amelyek már nem arról szólnak, mint amikről az egyesületet korábban tájékoztatta a befektető.
Mint kifejtette, legfőbb aggodalmuk, hogy a pár emeletes házak helyett 4-8 szintes épületekről tudnak, sőt egy több mint 20 emeletes toronyház is szerepel az elképzelésekben. Ezek értékesítésével, illetve üzemeltetésével 12-15 ezerrel is nőhet Balatonvilágos állandó lakosainak és a helyi üdülőtulajdonosok száma. Ez azt jelentené, hogy a jelenlegi lakosok és üdülők kiszorulhatnak a Club Aliga jelenlegi közösségi területeiről, strandjáról, parkjaiból - fogalmazta meg a legfőbb aggodalmakat.
Az egyesület közgyűlése úgy határozott, hogy felkéri Balatonvilágos polgármesterét, valamint képviselőtestületét: tegyen meg mindent azért, hogy az állami tulajdonban lévő, de a befektető kezelésébe került parti sétány, közpark és közutak önkormányzati tulajdonba kerüljenek. Álláspontjuk szerint csak ez jelenthet garanciát arra, hogy Club Aliga parti és partközeli része valóban nyitott marad a lakosság és a helyi üdülőtulajdonosok számára. Másrészt arra kérik az önkormányzatot, hogy szakértő bevonásával vizsgálják meg: a tervezett ingatlanfejlesztés megvalósítása milyen terhelést jelent a környezetre és a strandra a volt pártüdülő területén. Az egyesület levélben kívánja jelezni aggodalmait Suchman Tamásnak, a Balaton Fejlesztési Tanács elnökének is.
A rendkívüli közgyűlésen résztvevő polgármester, Fekete Barnabás elmondta, még korainak tartja a "riogatást", hiszen még nem tart ott a Club Aliga fejlesztésének tervezési folyamata, hogy a civileket is bevonják. Ez szerinte normál ügymenetnek tekinthető. Előbb szakmai és hatósági egyeztetésen kell átesnie az elképzeléseknek, amelynek első fordulója május 13-ra lett kitűzve. Csak ezt követően derülhet ki, jogosak-e az aggodalmak - tette hozzá.
A polgármester tudomása szerint 1500 lakó-, illetve üdülőegység építése szerepel a tervekben, amely az ő becslései szerint hatezerrel több embert jelentene az 1389 állandó lakosú településnek. A polgármester számításai szerint Balatonvilágoson a lakosság két-háromszorosára tehető az üdülők száma, a több mint 150 üdülőtulajdonos családot tömörítő helyi egyesület szerint azonban nyaranta ennél jóval nagyobb a számuk