A gazdagok kevésbé törődnek idős szüleikkel
A nyugati típusú társadalmakban rekord számú ember vonul nyugdíjba mostanában, köszönhetően annak, hogy az átlagos élethossz nő, a születések száma viszont csökken, ezért az idősek gondozására egyre kevesebb ideje és pénze jut az aktívkorúaknak.
A közgazdászok azt javasolják, hogy a teher csökkentése érdekében több nőnek kellene munkát vállalnia, fel kellene emelni a nyugdíjkorhatárt, hogy ezzel lehessen növelni a munkaerőt. Az idősek családtagjait és barátait pedig arra kellene ösztönözni, hogy ők is nyújtsanak több informális segítséget.
Olena Nizalova, a Kijevi Közgazdaságtudományi Egyetem kutatója szerint viszont a jövedelememelkedés csökkenti az emberek idős rokonaik gondozására fordított idejét. A kutatás szerint a nők minden tíz százalékos keresetnövekedéssel 36 százalékkal kevesebb, a férfiak pedig 18 százalékkal kevesebb időt fordítanak szüleik gondozására. Ráadásul ha az idősek távolabbi rokonait vagy barátait vonnák be jobban a gondozásban, az is drámai mértékben csökkentené a gyermek a szüleire fordított idejét keresetének emelkedésével.
A 2790 amerikai férfi és nő részvételével készült tanulmány eredményeit a közgazdasági Nobel-díjasok találkozóján teszik közzé a németországi Lindauban.
forrás: medipress.hu