A fő fájdalmára

A fejfájás nem betegség, hanem tünet, így ennek egyszerű, gyógyszeres elnyomása korántsem jelent megoldást. A fájdalom mindig a szervezet és a lélek "vörös riasztása", mely jelzi, hogy valami gond van odabent.

Alkalmanként mindenki szenved fejfájástól, mely lehet meghűlés, láz, vírusfertőzés következménye, vagy stresszreakció. Orvoshoz akkor kell fordulni, ha a fájdalom rendszeresen visszatér, erőssége az elviselhetőség határát súrolja, vagy egyéb tünetek, például látászavarok, hányinger, hányás kíséri.

Hazánkban évente 20 millió migrénes roham fordul elő
Hazánkban évente 20 millió migrénes roham fordul elő, ami 1,4 millió kiesett munkanapot jelent

Utóbbi lehet migrén, vagy akár agydaganat jele is, mely betegségekkel minél hamarabb orvoshoz kell fordulni. A migrén ugyan nem halálos, de jelentősen rontja az életminőséget, és a betegek többségénél a saját szakállra elvégzett otthoni kúrák nem jelentenek megoldást.

Ebben a neurológiai betegségben nagyjából a népesség 10%-a szenved, a nőknél háromszor gyakoribb, mint a férfiaknál. A betegség a pubertás korai éveiben jelenhet meg először, a betegek többsége 25 és 40 év közötti. A terhesség idején és a változó kor után a migrén gyakran megszűnik.

A migrénes fejfájás tipikusan féloldalas, lüktető és rohamszerűen tör rá a betegre. Kísérő tünetei lehetnek a különféle átmeneti látászavarok, hányinger, hányás, zaj- és fényérzékenység, ingerültség, búskomorság, levertség. A migrénroham közeledtét sok beteg előre megérzi. Előjel lehet a nyakmerevség, látászavar, végtagzsibbadás és bizsergető érzés, hangulatingadozás, túlzott étvágy (bizonyos ételek és ízek utáni erős sóvárgással) vagy épp étvágytalanság. A leggyakoribb rohamkiváltó tényező az időjárás és a szagok. A migrénes nők felénél a roham a ciklus egy meghatározott szakaszában jelentkezik.

A migrénre a szakorvos erős fájdalomcsillapítókat ír fel, és további vizsgálatok elvégzését rendeli el, hogy fény derüljön az okokra, melyek igen sokrétűek lehetnek. A migrén kialakulásának pontos okát az orvostudomány még ma sem tudja (bár több elképzelés él egymás mellett), ám a tünetek jelentkezése körüli életesemények és szokások megfigyelésével hatékony kezelési terv állítható össze. Ha a diagnózist felállították, a beteg választhat többféle, az kiváltó okot megcélzó kezelés közül a modern vagy hagyományos orvostudomány tárházából.

Kevésbé drasztikus okai lehetnek a tartós és visszatérő fejfájásnak többek közt a vérnyomásproblémák, rossz fogak, fülbetegség, a nyaki gerinc meszesedése, koponya- vagy homloküregi zavar, orr- vagy gégegyulladás és vírusos megbetegedés.

Fűben-fában, gyógyító érintésben

Egy mezei kis fejfájás miatt viszont nem kell mindjárt az orvoshoz rohanni, de mielőtt a gyógyszeres szekrénybe nyúlnánk, érdemes megpróbálkozni néhány kíméletesebb módszerrel. Elsőként azt kell kideríteni, hogy mit jelez a fejfájás, melyek a tünet mögött megbújó okok.

A stressz miatt fellépő főfájdalom kiváló ellenszere a levendula, mely ellazít, megnyugtat, segít a kikapcsolódásban és a könnyebb elalvásban. A levendulából vízgőz-desztillációval kinyert illóolaj azon kevés illóolajak közé tartozik, melyet hígítás nélkül is lehet közvetlenül a bőrön használni. Fejfájás esetén egy-két csepp olaj a halántékra és a homlokra kenve enyhíti, vagy akár teljesen meg is szünteti a fájdalmat. Ha azonban nem bedörzsölésre, hanem kádfürdőbe szeretnénk használni, egy evőkanál tejszínben, mézben vagy illatmentes tusfürdőben kell feloldani, hogy ne lebegjen összefüggő tócsaként a víz tetején. Érdemes kipróbálni a levendulát néhány csepp fodormentával vagy citrommal együtt, utóbbival nem árt óvatosnak lenni, ugyanis fototoxikus, vagyis erős napfény hatására pigmentfoltokat okoz. Este viszont biztonsággal alkalmazható.

Szintén az ideges eredetű fejfájásra és egyéb stressztünetek megszüntetésére használatos az indiai citromfűolaj, mely a rovarokat is távol tartja, és bár citromra emlékeztető illata van, nem fototoxikus, mint a citrusfélék illóolajai.

Ha a fejfájást meghűlés vagy vírusos fertőzés okozza, nemcsak bedörzsölésre, de inhalálásra és párologtatásra is kitűnő az eukaliptusz és a borsmenta illóolaja, melyek egyúttal tisztítják a légutakat, és fertőtlenítik a szoba levegőjét is.

A borsmentából készült forrázat az egyik legjobb tea gyomorbántalmak és fejfájás kezelésére, mindenképp érdemes megpróbálkozni vele. Ha a fájdalom oka a gyomorban található, a meleg kamillás vagy svédkeserűs borogatás is enyhülést hoz.

A rossz testtartás, szoros cipő vagy bemerevedett izmok is okozhatnak fejfájást. Ez esetben a könnyed, szabad levegőn végzett testmozgás, a nyújtó gyakorlatok napi beiktatása, a rendszeresen végzett gerinctorna, a masszázs, az akupunktúra és az akupresszúra jelenthet megoldást. Már napi fél óra séta és kényelmes nyújtózkodás jelentős javulást hozhat. Egy könnyed nyak-, fej-, tenyér- vagy talpmasszázst saját magunknak is végezhetünk, vagy megkérhetünk rá egy családtagot, de a túl erőteljes gyúró mozdulatoktól és ütögetésektől tartózkodjunk. Hátmasszázs esetén ne a gerincre, hanem annak környékére koncentráljunk, az arcot pedig inkább csak finoman ütögessük az ujjbegyekkel (zongorázás), mert a nem szakszerűen végzett gyúrás a bőr megnyúlásához és sérülésekhez vezethet.  Ha a masszírozás fájdalmat okoz, hagyjuk abba.

Fejfájdító hiány

A krónikus székrekedés is tartós, tompa fejfájást okozhat. Fontos, hogy ilyen probléma esetén nem szabad gyógyszeres vagy akár gyógynövényes hashajtást végezni kúraszerűen, mert ez további problémákhoz, függőséghez vezetne, a rendszeres hasmenés pedig tökreteszi a bélflórát, aminek messzemenő, súlyos következményei lehetnek.

A krónikus székrekedés hátterében a hiányos táplálkozás áll, mely azt jelenti, hogy még ha a bevitt táplálék mennyisége és energiatartalma elégséges, vagy akár túlzott is, a szervezetben hiányállapot lép fel, a táplálék nem tartalmazza a szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat, illetve ballasztanyagokban szegény. Elhízott ember is éhezhet. A bélrenyheség hátterében állhat továbbá mozgásszegény életmód is. A lelassult anyagcsere elhízáshoz vezet, mely egy sor egyéb probléma forrásává válik. A lelassult anyagcsere a rendszeres testmozgás, a vitaminokban, ásványi anyagokban és rostban gazdag, kiegyensúlyozott és rendszeres táplálkozás következtében normalizálódik, és ezzel együtt (más tünetek mellett) a fejfájás is megszűnik.

Gyakori, és gyorsan orvosolható oka a fejfájásnak az elégtelen folyadékpótlás. A napi teendők közepette fiatalok és idősek is gyakran elfelejtenek inni, s csak estefelé érzik meg, hogy „valami nincs rendben”. A másnapossággal járó lüktető fejfájás elsődleges oka is a dehidratáció, melyet elegendő, ásványi anyagokban gazdag, cukormentes folyadék bevitelével meg lehet szüntetni. A fejfájást gyorsan elmulaszthatja egy nagy pohár, hideg citromleves víz – persze valódi citromból.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.