A bírság pár ezer forint, a rendőr mosolya megfizethetetlen
A dandártábornok elmondta, a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság a német tapasztalatok és az ott érvényben lévő jogszabályok alapján tett javaslatot a bankkártyás fizetés bevezetésére és a hatályos szabálysértési törvény módosítására.
Amennyiben a szabálysértési bírság jogosságát elismeri a sofőr, és vállalja annak kiegyenlítését a helyszínen bankkártyájával, akkor egy, az üzletekből is ismert terminálon keresztül fizethet. Amennyiben nincs nála kártya vagy nem akar azonnal fizetni, hagyományos csekket kap.
Lukács János tájékoztatása szerint a három hónapos próbaidőszakra a két megyében tizenöt kártyaleolvasó készüléket állítottak üzembe. Amennyiben az első tapasztalatok kedvezőek, kiírhatják a szükséges eszközök megvásárlására a közbeszerzési eljárást, s az egész országban bevezethetik a kártyás fizetés lehetőségét.
Radics Róbert őrnagy, a megyei közlekedésrendészeti osztály vezetője elmondta, többek között a külföldiekre kiszabott bírságok kiegyenlítésével kapcsolatos anomáliák miatt kezdeményezték a bankkártyás fizetés bevezetését.
A külföldi autósok a bírságok mintegy hetven százalékát fizették be, általában banki átutalással, mivel a postai csekkeket csak Magyarországon lehet használni. A nem fizető sofőrökkel szemben végrehajtási eljárást kezdeményezhet a rendőrség, ám ez nagyon körülményes és hosszadalmas - közölte az őrnagy.
Amennyiben sikertelen a bírság behajtása, harmadik állam állampolgáraival szemben indítványozhatják a beutazási és tartózkodási tilalom elrendelését. Uniós állampolgárok esetében azonban ez a lehetőség sem adott - tudatta az osztályvezető.