A bálna nem játék
„Éppen visszafelé tartottunk egy nyílt vízi fényképezgetésből, amikor megpillantottunk a bálnát. Egy órán át figyeltük a távolból, ám egyszer csak elindult. Az első pillanatban még száz méterre volt, aztán már csak tíz, végül pedig már ott volt rajtunk - mesélte Facebook-lapján Ralph Mothes, a fokvárosi Hajózási Akadémia egyik tagja, miként vetette rá magát hajójára egy 10 méteres déli simabálna nem messze Fokváros partjaitól. A hajón még maga Angyal sem tudott segíteni: Simon Templar rajza virított a vitorlán.
„Az élettársam kiáltását, aztán egy reccsenést hallottam. Az árboc kettétört. Csak arra volt időm, hogy ösztönösen félreugorjak, amíg az élettársam a kormány mögött keresett menedéket. Szerencsénk volt, hogy túléltük az állat gyorsan lefordult a nála kisebb vitorlásról" - végződött a kaland, amelyet a két szenvedő félnek végül sikerült megúsznia felszíni sérülésekkel. A bálna csak a hajó fedélzetét tarolta le, de a vázban nem tett kárt, ő maga pedig vékony zsírcsíkot húzva tűnt el a mélyben.
Bár a házaspár szeretné az élménybeszámolóval elintézni az ügyet, a dél-afrikai környezetvédelmi hivatal ezt nem egészen így gondolja. A bálnát ugyanis állítólag provokálták; a helyi állatvédelmi törvények szerint csak tisztes távolságból szabad csodálni a vízi emlősöket, ennél viszont szemtanúk szerint a vitorlás jóval közelebb merészkedett. Mothes a maga részéről azt állítja, a hajó motorja állt, így a bálna nem is hallhatott semmilyen zajt, ami felbőszíthette volna. Szerinte a gyenge látásáról ismert, hangvisszaverődéssel tájékozódó állat egyszerű vakságból ugrott rájuk. A környezetvédelmi hivatal vizsgálatot indított az ügyben.