A 'tanár úr' és az internet: Havasék elegánsan lábon lőtték magukat

Havas Henrik a közelmúltban azzal kürtölte tele a hazai médiát, hogy milliókat loptak tőle az interneten. Mint kiderült, az önreklámon kívül nem sok alapja volt a "tanár úr" vádjainak.

"Csak a véletlen segítette Havas Henriket, hogy rájöjjön: valaki folyamatosan dézsmálja vagyonát az interneten keresztül" – adta hírül a minap a Bors. A bulvárlap szerint valaki folyamatosan átmásolta Havas honlapjának tartalmát egy másik címre, és így gyakorlatilag háromszor annyi látogatót regisztrált, mint a "tanár úr" a saját oldalán. A Google keresőoldala gyakorlatilag szinte bármely, Havas Henrik blogjával összefüggésbe hozható kifejezésre az átmásolt oldalt dobta ki elsőként.

A Havas-lapot működtető informatikus azt nyilatkozta, a másolt honlap értéke ma már 67 ezer dollár (mintegy 13 millió forint), míg Havas Henriké körülbelül 21 ezer dollárt (4 millió forint) ér. Havas a Borsnak, majd a Nap-kelte című tévéműsornak nyilatkozva is megismételte, hogy közel tizenhárommillió forintos értéket köszönhet neki "ez a csaló". Persze arról sem feledkezett meg, hogy közölje: honlapja több tízmilliós beruházás nyomán megújul, és mindkét nyilatkozatában nevesítette fő szponzorát is.

Havas azonban a jelek szerint "lukra futott", sőt, mint kiderült, nem hogy nem lopták meg, de még profitált is honlapja állítólagos eltérítéséből. Megkerestük ugyanis az állítólagos másolt oldal, a snapsoid.com tulajdonosát, az Angliában élő 26 éves magyar informatikust, Tóth János Pált, aki tényekkel cáfolta Havas vádjait.

A történet megértéséhez tudni kell, hogy az interneten minden számítógéphez, szerverhez általában egy azonosító (IP-cím) tartozik, miközben egy IP-címen több domain, honlap is osztozhat. Azon az IP-címen például, amelyhez Havas honlapja is tartozik, további 58 honlap található, köztük a 2004-ben indult, de már jó ideje nem frissülő képkereső oldal, a Snapsoid. Lényeges, hogy az IP-cím-domain hozzárendeléseket úgynevezett DNS-szerverek tárolják.

Tóth János Pál ugyanis február 28-ai határidővel felmondta szerződését a szerver-szolgáltatóval, hibás DNS-beállítások miatt azonban a Google keresőben mégis egymásra mutat a két honlap. Pontosabban: aki Havas nevére keres, Havas honlapját találja meg, de a snapsoid.com cím alatt. Aki pedig Tóth János Pál honlapját keresi, az ugyancsak Havas weblapján találja magát. Illetve csak találta: a hír megjelenését követően Havas informatikusai módosították a szerver-beállításokat, így, ha valaki jelenleg a snapsoid.com oldalra kattint, változatlanul Havas szerverére jut, de egy üres oldal jelenik meg.

Ezzel Tóth szerint "elegánsan lábon lőtték magukat", mivel sikerült a teljes keresőforgalmukat egy üres oldalra irányítaniuk, ezáltal ténylegesen csökkentve hirdetési bevételeiket, illetve a honlap értékét (amely ráadásul – az ingyenesen elérhető internetes "becsűsök" adatai alapján – mindössze 400-4000 dollár közötti, hasonlóan a Snapsoidéhoz; mindkét oldalra néhány százan klikkelnek naponta). Szó nincs tehát arról, hogy bárki lemásolta volna Havas oldalát, a DNS-beállítás pedig az informatikus szerint percek alatt módosítható.

Tóth János Pál egyébként a hír megjelenését követően értesítette a szerverfarmot, hogy orvosolják a hibát. A közérthetőség kedvéért tehát: a látogatói forgalmat – vele együtt a Havas-oldal reklámbevételeit – a "volt szomszéd" eddig nem vitte, hanem hozta.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.