A kisebbségi diákoknál is rosszabb a nők helyzete Hollandiában

Nehezebben találnak szakmai gyakorlati lehetőségeket Hollandiában a nem holland gyökerű, kisebbségi családokból származó diákok, és munkájuk során átlagosan kevesebb fizetést kapnak munkájukért holland társaiknál. Ennél is nagyobb a szakadék a nemek között, a nők hátrányára – derült ki a diploma megszerzéséhez kötelező szakmai gyakorlatokkal kapcsolatos kérdéseket elemző felmérésből.
A Studenten Bureau, az egyik legnagyobb olyan holland internetes oldal, amely gyakornokoskodási lehetőséghez igyekszik hozzásegíteni a diákokat, idén nyolcadik alkalommal végzett közvélemény-kutatást, amelyben ezúttal 1700 Hollandiában élő és tanuló diák vett részt. A felmérés elemzésekor etnikai kisebbségi származásúnak tekintették az a diákot, akinek legalább egyik szülője külföldön született.

Az eredmények tanúsága szerint az etnikai kisebbségekhez tartozó diákok 52 százaléka jelezte, hogy hatnál több pályázatot kellett beadnia, mire végül sikeresen gyakornoki álláslehetőséghez jutott. A gyökereit tekintve holland családok gyerekei közül csak 38 százalék válaszolta ezt. A kisebbségi családok gyerekei szakmai gyakorlatuk során átlagosan havi 14 euróval kevesebb fizetést kapnak holland társaiknál, és a gyakorlat végső értékelésén szerzett kreditpontjaik száma is kevesebb.

Laurens Simonse, a Studenten Bureau igazgatója nagyon szomorúnak nevezte, hogy az egyetemi hallgatók álláshoz jutási esélyeit még most is befolyásolja az illető neve vagy bőrszíne, és az egyes cégek ezek alapján tesznek különbségeket a hozzájuk szakmai gyakorlatra jelentkező diákok között.

A felmérés rávilágított arra is, hogy 2014 óta 10 euróval 275 euróra emelkedett ugyan az egyetemista gyakornokok havi átlagfizetése, ez azonban a nemek szerint jelentős különbségeket mutat: a lányok átlagfizetése 248 euró, míg a fiúké 324 euró.

A legjobban fizetett gyakornoki állások az informatikai szektorban vannak (havi 356 euró). A legkevesebbet az egészségügyben keresik az egyetemisták, havonta csupán 131 eurót. Minden ötödik egyetemista ugyanakkor anyagi ellenszolgáltatás nélküli pozícióban végzi szakmai gyakorlatát.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.