Gombaölés festékkel, tablettával
Horváth József, a Trilak Festőakadémia vezetője szerint minden esetben, amikor megjelennek a penészfoltok, ki kell vizsgálni, hogy az mitől jött létre. Ennek oka lehet beázás, elrepedt ereszcsatorna, vízvezeték, ami áztatja a falazatot. Ilyen esetben a beázást okozó hibákat kell kijavítani. Nehezebb a feladat, ha úgynevezett „hőhíd” miatt alakul ki a folt. Ekkor a falfelületek olyan ré szein jön létre télen a penészes fertőzés, ahol a belső pára nem tud kiszellőzni természetes úton. A következmény: a hideg falakon a vízpára kicsapódva elfertőződik. Egészségügyi szempontból mindenképpen indokolt a foltok eltávolítása. Megfelelő penészlemosó oldattal kell elkezdeni a fertőzött felület kezelését, azonban a penészgátló festék használata csak akkor lesz hatásos, ha a párakicsapódás okai megszűntek.
Az egyik ok, hogy a mai korszerű ablakok többsége tökéletes légzárású, így megszűnt a nyílászárók természetes szellőzése. A homlokzati hőszigetelő rendszerek alkalmazását követően valóban megjelenhet fokozottabb penészesedés, azonban ez nem a falak „bedunsztolásának” köszönhető, hanem a szinte hermetikusan záródó nyílászáróknak. Megoldást kínálnak a falba épített vagy a nyílászárókba szerelt szellőztetők. Az ilyen szellőztetők már automata üzemmódban is működnek. Ezek a szerkezetek egy bizonyos páratelítettség hatására zárnak vagy nyitnak, és biztosítják a megfelelő páratartalmat a lakásban. „A magas páratartalom miatt a levegő dohos szagú, a ruhanemű nyirkos tapintású lehet. Mindezen problémákra nyújt megoldást a Ceresit Stop Pára páramentesítő, amely magába szívja a levegőben lévő felesleges páramennyiséget, és a helyiség páratartalmát az optimális szintre csökkenti. Nem szárítja túl a levegőt, így használatával a túl száraz levegő által kiváltott problémák is elkerülhetők” – tájékoztatta lapunkat Zalavári András, a Henkel Magyarország Kft. szaktanácsadója. A páramentesítő készülék nemcsak a párával veszi fel a harcot, de a szagokat is csökkenti a helyiségben – különleges aktív részecskéi ugyanis bekebelezik a kellemetlen szagokat okozó molekulákat. A páragyűjtő tabletta különlegesen erős nedvszívó képességű, aktív kristályokból áll, amelyek biztosítják a tabletta hatékony működését. Ezek a kristályok magukba szívják a levegő felesleges nedvességtartalmát, ami sóoldat formájában kicsapódik a készülék tartályában. A keletkező oldatot a lefolyóba kell önteni.
A fürdőszobában, mellékhelyiségben minden felhasznált anyagnak kiváló minőségűnek kell(ene) lennie. Bizonyára ismerős látvány a megfeketedett fuga a csempék között, vagy a fürdőkád és a zuhanykabin szélén megtelepedett fekete penészfolt. „Éppen ezért a hidegburkolattal ellátott felületek csatlakozási fugáinak és tágulási hézagainak tömítésére fungicid tartalmú fugázó, tömítő anyagokat kell alkalmazni” – állítja Zalavári András.
A tisztasági festések leggyakrabban akkor merülnek fel, amikor a konyhából, nappaliból kiindulva a legtöbbet használt helyiségeken vesszük észre a felújítás igényét. Horváth József szerint ha gyorsan és olcsón akarjuk mindezt megtenni, érdemes az előzőhöz hasonló anyagokkal és színnel megegyező terméket használni. Amennyiben szeretnénk újítani, divatos színvilággal feldobni a helyiségünket, de nem vagyunk biztosak a hozzánk illő színvilágban, érdemes lakberendező tanácsát kikérni a színek harmonikus megjelenítésében. Gyakran tapasztalni, hogy sokan önállóan oldanák meg a festést. Ám a szakemberek számára sem könnyű sok esetben egy tisztasági festés kivitelezése. Ha például túl sok az előző festések alkalmával felhordott rétegek száma, nem biztos, hogy megmarad a következő réteg a felületen. Lehet, hogy el kell távolítani az előző bevonatokat. Ilyenkor már érdemes szakembert hívni, aki tudja, hogyan lehet a felújítást szakszerűen megoldani.