Harc minden levélért

Ha a szobanövények beszélni tudnának, sok lakásban nagy lenne a sírás-rívás. Bármilyen gondos a növényápoló, a zöldek gyakran nem érzik jól magukat.

Ha a szokotthoz képest kedvezőtlenül változik a növény állapota, akkor mielőbb meg kell vizsgálni: kevés vagy éppen túl sok vizet kap-e, az igényeinek megfelelő-e a szobában a levegő nedvességtartalma? Majd következik a hőmérséklet és a huzat ellenőrzése. Az is lehet, hogy szűk lett az edény, vagy kimerült a talaj tápanyagkészlete. Előfordulhat, hogy a növények úgy döntöttek, megkezdik téli pihenőjüket, és ilyenkor bizony kimennek a formájukból.

Jó tudni, hogy nagyon kevés kivétellel a növények nem szeretik a túlöntözést. A legtöbb megfázhat, ha a napi hőmérséklet-ingadozás meghaladja a 8-10 fokos tartományt. Ilyenkor elkezdik leveleiket hullatni. A huzat is sok bajt, levélvesztést, levélfeketedést, a levélszélek beszáradását okozhatja. Ilyenkor kevés a fény, és előfordul, hogy a színes levélzetűek fakulhatnak, vagy az alapfaj színeit veszik vissza.

A kevésbé rutinos növénykedvelők inkább egyszerre csak egy dolgon változtassanak, s utána néhány napig figyeljék, hogyan reagál a növény. Ha felkopaszodott, megnyúlt, akkor sem kell kétségbe esni, jöhetnek a trükkök.

A metszés, az elágaztatás vagy az újra lombosítás segíthet. Nagyítóval rügynyomozásba kell kezdeni. Ha a szár alján találnak aktív vagy rejtett rügy jelenlétére utaló duzzanatot, akkor 1-2 centis csonkot hagyva le lehet vágni a fölötte lévő részt. Csak akkor szabad vágni, ha a növény növekedésben van!

Ha a bokrosodás fokozása a cél, akkor a felfelé törő hajtást finoman meg kell kötni, s függőleges helyzetéből óvatosan, a vízszinteshez minél közelebb húzva kell rögzíteni. Ekkor domináns szerepét átveszi egy másik hajtás vagy rügy. Ha ez már kellően kifejlődött, oldani lehet a kötést. A fásodó szárú szobanövényeknél a lustálkodó rügyek aktivitását óvatos kötözéssel vagy köpölyözéssel fokozni lehet. A kötözés lényege, hogy a rügy feletti szárat puha, vastag fonallal 4-6-szor szorosan körbe kell tekerni. Ez lelassítja a nedvkeringést, így megnő a szorítás alatti rügyek, hajtások fejlődési esélye. Ha kihajtott a rügy, a bandázst el lehet távolítani. A köpölyözés durvább beavatkozásnak tűnik, de ettől sem kell megijedni. A kiszemelt rügy felett félcentis sávban a hajtás háncsrészének legfelső rétegén egy fordított V alakú vágást kell ejteni, és a héjrészt eltávolítani. A seb alatti részen ez is tápanyagtorlódást okoz.

Különösen a felkopaszodásra hajlamos dracéna, filodendron, fikusz, könnyezőpálma, kroton esetében lehet nagy sikereket elérni a légbujtással. Lényege, hogy a régi tő úgy nevel új fiókát, hogy ő is megmarad. Az aktív, leveles hajtáscsúcs alatti szárat, mintha ceruzát hegyeznénk, fel kell hasítani, az elváló hasítékba –keresztben – egy gyufaszálat kell feszíteni, hogy ne záruljon vissza. Erre óvatosan nedves vattacsomót kell kötözni, de lehet földdel töltött, hosszában kettévágott kisebb műanyagcserepet is a fás szárra eszkábálni. A gyökereztetés idejére melegre és nedvességre van szükség. Miután a sebzés környékén megindult a kis gyökerek fejlődése, az anyanövényről le lehet választani a fiókát.

Legközelebb a metszési előkészületekről írunk.

KORÁBBI CIKKEK 

www.nol.hu/kertesz

Nem tud zöld ágra vergődni növényével? Kérjen segítséget a szerzőtől! peter.czauner@partner.nepszabadsag.hu vagy kertesz.nolblog.hu

 

Az alokázia levélszélszáradással jelzi, ha nincs jól
Az alokázia levélszélszáradással jelzi, ha nincs jól
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.