Védelmező látszat
– Potenciális behatolási pont az összes ajtó, ablak és a garázskapu, ezért a védelem kialakításakor elsősorban ezekre kell koncentrálni, ám betörésbiztos ajtó nincs – mondja Doszpot Péter, egykori gyilkossági főnyomozó, majd több biztonsági cég tulajdonosa. – A biztonsági ajtók más védelemmel együtt viszont kevesebb időt hagynak a betörőknek, így azok inkább nem is próbálkoznak, vagy gyorsan kereket oldanak, ha látják, hogy a lakásba csak zajosan és bajosan juthatnak be.
A szakember szerint a lakásaink és egyéb ingatlanaink védelmekor rendszerben kell gondolkodnunk, többféle (köztük látható) biztonsági eszközzel élnünk, így elkerülhetjük, hogy vagyon elleni bűncselekmény áldozatává váljunk. Nem elég tehát a biztonsági ajtó, minimum egy riasztó is kell mellé.
A betörők általában végigmennek egy egész utcán, kifigyelik, hogy mely ingatlanokba lehetne könnyedén bejutni, és azokhoz térnek vissza később. Éppen ezért már a védettség látszata is elegendő lehet ahhoz, hogy a betörőket elriasszuk, ám százszázalékos biztonságot semmi sem adhat, ahová ugyanis nagyon be akarnak jutni, oda a profi bandák – akik lépést tartanak a technológiai fejlődéssel – be is fognak. Bár a bűnözőknek nincs is mindig szükségük nagy szakértelemre:
– Két héttel ezelőtt egy kisvállalkozás telephelyén a biztonsági ajtót a falból verték ki a négy sarkánál fogva, nagyjából öt perc alatt, pedig magas szintű védelemmel volt ellátva és meglehetősen zajos lehetett a művelet – számol be az esetről a szakember. Gyakran hanyagságból, lustaságból, vagy egyszerűen meggondolatlanságból kiszolgáltatjuk magunkat a betörőnek. Sok háztartásban például a bejárati ajtó közelében teszik le a hazatérő családtagok nem csak a kabátjukat és cipőjüket, de az összes kulcsukat, irataikat és pénztárcájukat is, így a besurranó tolvajnak nagyon könnyű dolga van, csak ki kell szolgálnia magát, és mire a lakók észreveszik, hogy valami eltűnt, a bűnöző már távol jár.
Biztonsági rést hagyunk akkor is, amikor a garázsból a lakásba vezető ajtót nem zárjuk be, még éjszakára sem, ami a háztartások 90 százalékában jellemző hiba – figyelmeztet Doszpot Péter. A betörők éppen ezért szeretnek a garázs felől közelíteni, ami nem mellesleg kevésbé feltűnő is, mint a bejáratnál motozni. – Ha a régi jól működik, akkor is érdemes korszerűsíteni, ugyanis a szabványok nem véletlenül szigorodnak az évtizedek alatt – hangsúlyozza Szujó László, a Magyarországon elsősorban garázskapuiról ismert, de az ipari kapumegoldások és a fémből készült bejárati ajtók, belső ajtók és tűzgátló ajtók piacán is jelen lévő Hörmann Hungária ügyvezető igazgatója.
Hazánkban a nyílászárókat biztonsági szempontból a Mabisz (Magyar Biztosítók Szövetsége) minősítheti, ám ez a minősítés nem kötelező, amivel a vásárlók nincsenek mindig tisztában, pedig káresetfelmérésnél a biztosító figyelembe veszi azt is, hogy a kárvallott mindent megtett-e azért, hogy a bajt elkerülje.
– A fogyasztónak tudnia kell, hogy mit vásárol. A teljes körű mechanikai védelem például azt jelenti, hogy a nyílászáró három percig ellenállt a tesztelőnek – mondja Szujó László, hozzátéve: – Ha az acélajtó nagy üvegfelülettel van ellátva, már nem is felel meg ennek a követelménynek, tehát pluszvédelemre is szükség van.
Garázskapuk esetében nem csak az anyag a fontos biztonsági tényező, hiszen ahogy Doszpot Péter is mondta, itt több ideje van zavartalanul ténykednie a betörőnek. A felfeszítés ellen a korszerű garázskapuk speciális betörésgátló reteszeléssel vannak ellátva, mely a forgónyelves zárnak köszönhető. A retesz segítségével a kapulap sarkait a kerethez rögzítik, így a kiemelés (amely az egyik leggyakoribb betörési módszer) gyakorlatilag lehetetlenné válik. Az új típusú, a kapunyitó kód feltörésével dolgozó hackeres betörés ellen a gyártók is felvették a kesztyűt, mert muszáj volt. A Hörmann például nemrég dobta piacra egyelőre a maga nemé ben egyedülállónak számító, saját fejlesztésű BiSecur rádiós garázskapu rendszerét, amely olyan dupla titkosítással kódolja a rádiójelet, amit az online banki szolgáltatásoknál is használnak. Az intelligens szerkezet azt is érzékeli, hogy éppen nyitva, vagy csukva van-e a garázskapu, és gombnyomással a megfelelő állapotba helyezhető.
Ám akármilyen védelemmel is van ellátva a garázskapu, fontos szabály, hogy a kapunyitásra várakozva se nyissuk még ki az ajtókat, figyeljük az utcai gyalogosforgalmat is, és minden ki- és bepakolást már a garázsban végezzünk el – figyelmeztet Doszpot Péter.