Külföldi vevő
Magyarország ugyan pár éve megszűnt befektetési ingatlanpiac lenni, fekvése, klímája és a relatíve olcsó árak miatt azért még akadnak külföldi vevők. Előnyt élveznek az egyetemi városok, a Balaton környéke és a főváros, de akár egy csinos bakonyi házra vagy alföldi tanyára is lehet kereslet.
Hogyan szerezhet külföldi ingatlant? Előnyt élveznek-e az EU állampolgárai?
Ma már a tagállami állampolgárok a belföldi személyekkel azonos feltételekkel, vagyis engedély nélkül szerezhetnek a termőföld kivételével bármilyen egyéb ingatlantulajdont – például lakást, telket, üdülőt. Nem tagállami külföldi személy hazai ingatlanvásárlásához már engedély szükséges, amit akkor kaphat meg az ingatlan fekvése szerint illetékes kormányhivataltól, ha önkormányzati vagy egyéb közérdeket a vétel nem sért. A külföldi honosságát igazoló közokirat, az ingatlan-adásvételi szerződés eredeti példánya és 50 000 Ft illeték szükséges a kérelem beadásához.
Az ingatlanszerzést engedélyezik, ha
a) önkormányzati vagy egyéb közérdeket nem sért, és a külföldi a tulajdonában lévő belföldi ingatlant másik belföldi ingatlanra cseréli, vagy
b) a tulajdonszerzés célja közös tulajdon megszüntetése, vagy
c) a külföldi munkavégzés céljából igazoltan legalább öt éve életvitelszerűen Magyarországon tartózkodik.
Hogyan sérthet az ingatlanszerzés önkormányzati érdeket?
Az ingatlan fekvése szerinti területi kormányhivatal azt is megvizsgálja, hogy a külföldi ingatlanszerzése sért-e önkormányzati érdeket, melyhez az illetékes települési önkormányzat polgármesterének nyilatkozatát kéri. Fontos kiemelni, hogy az engedély megtagadható, ha a külföldi honossága szerinti állam nemzetközi szerződés vagy viszonosság alapján nem biztosít a magyar állampolgároknak a belföldiekkel azonos elbírálást.
Mikor kell kötelezően engedélyezni a külföldi személy ingatlanszerzését?
Az ingatlanszerzést engedélyezni kell a külön törvény rendelkezései alapján önálló vállalkozóként Magyarországon letelepedő külföldi természetes személy számára, ha ez közvetlenül szükséges annak a gazdasági tevékenységnek a folytatásához, amelyre letelepedett. Ha később visszaadásra vagy bevonásra kerül vállalkozói igazolványa vagy engedélye, vagy egyéni cég esetén törlik a cégjegyzékből, 1 éven belül köteles elidegeníteni ingatlanát vagy kérelmezheti a tulajdonjog fenntartását is.
Jelenleg hogyan szerezheti meg külföldi állampolgár magyar termőföld tulajdonjogát?
2004. május 1-jét követően szigorú feltételek mellett kizárólag az Európai Unió tagállamának állampolgárai vásárolhatnak termőföldet Magyarországon. A belföldi magánszemélyre vonatkozó mennyiségi korlátozásokkal szerezhet termőföldet a tagállami állampolgár az alábbi feltételekkel: önálló vállalkozó mezőgazdasági termelőként kíván letelepedni Magyarországon,
a) legalább három éve folyamatosan, jogszerűen Magyarországon lakik,
b) mezőgazdasági tevékenységet folytat.
A nem hazánkban élő és gazdálkodó tagállami állampolgárok, valamint a nem tagállami külföldi állampolgárok engedéllyel sem szerezhetik meg termőföld tulajdonjogát.
Jogszabály
A külföldiek ingatlanszerzését a többször módosított 7/1996. (I. 18.) Korm. rendelet, valamint a termőföldről szóló 1994. évi LV. tv. szabályozza.