„Nem vagyunk már fiatal szőkék”
A két 39 éves karmesternő nem is akármilyen együttest hozott létre: az általuk alapított, Nordic Symphony nevű szimfonikus zenekar végigturnézta már Európát, most vasárnap a budapesti Művészetek Palotájába hozza el az északi zene hangulatát. – Hiába nagy a zenekar, a mai napig kétfős csapat maradtunk – teszi hozzá Kadri, a Nordic Symphony Orchestra menedzsere. Bár a zeneakadémián ő is karmester szakon végzett (és mindketten zongorázni tanultak), az 1997-ben debütáló zenekart azóta is Anu vezényli. – Anu a tehetségesebb, sosem akartam versenyezni vele. Már az elején világos volt, hogy ki a jobb – közli magától értetődően az ikertestvér.
Az eleinte észt–finn szimfonikus zenekarként működő együttes hamar nemzetközivé vált, egy-egy fellépésükön átlagosan tizenöt ország zenészei muzsikálnak együtt. – Kollégákat keresek, akiknek a zenélés ugyanolyan fontos, mint nekem –meséli a Nordic Symphony karmestere. – S hogy ezt miből ismerem fel? Abból, ahogy játszanak, a tekintetükből. Ezt a karmesteri pódiumról vagy a közönség soraiból is azonnal ki lehet szúrni.
Egy-egy koncertkörútra áll csak össze a „nagy csapat”, hiszen a tagok amúgy nemzetközi hírű szimfonikus zenekarokban játszanak. Már maga az időpont-egyeztetés is komoly kihívás. Budapesten Arvo Pärt, Grieg és Sibelius műveit adják majd elő. –Nem küldetésnek, hanem kiváló lehetőségnek tekintjük az észt és az észak-európai zeneszerzők bemutatását. Észtország egyfajta kereszteződésben fekszik, itt találkoznak egymással vallások, nyelvek, mítoszok és hagyományok. A Kelet és a Nyugat, hosszú sötét telekkel és nyaranta fehér éjszakákkal – magyarázza Anu.
Nem nehéz-e fiatal nőként betörni a zenészek férfi világába? Anu Tali jót szórakozik ezen. „Nem vagyunk már olyan fiatalok! Ez a kép csak úgy rajtunk ragadt az elmúlt évek interjúiban.” Kadri sem veszi túl komolyan a dolgot. „Huszonöt évesen alapítottuk a zenekart, de mindjárt betöltjük a negyvenet. Mit sem számít az életkorunk, bennünket mindig túl fiatalnak néznek. Ezen legfeljebb nevetni szoktunk.”
Kiegészítik egymást: ezt tartja a legnagyobb előnyüknek Anu, aki Tallinn mellett Helsinkiben és Szentpéterváron is zenei tanulmányokat folytatott. – Pontosan ismerjük egymás erős és gyenge pontjait, ezért is segíthetünk egymásnak. Ha tudják, hogyan fogjanak össze, az ikrek az életben és a munkában is elképesztő hatalommal bírnak –véli a karmester. Bevallja, hogy sokat veszekednek, noha ők ezt párbeszédnek hívják. „Mivel az Ikrek csillagjegyében születtünk, megvan az a kiváltságunk, hogy teljesen őszinték lehetünk egymással.” Kadri anynyit fűz hozzá: „És igényesek. Egymással és saját magunkkal is.” A Tallinnban született ikrek együtt határoznak arról, milyen műveket tűzzenek a zenekar repertoárjára; Anu elővezeti az ötleteit, amelyeket Kadri gyakorta elvet.
Sosem lépett színpadra karmesterként Kadri Tali, de az elmúlt másfél évtized tapasztalatait nagyon is hasznosítani tudja.Mamár nemcsak a Nordic Symphony menedzsereként, hanem az Észt Nemzeti Szimfonikus Zenekar igazgatójaként is az északi zene ügyét szolgálja. E két feladat kitölti minden idejét.
A felvetésre, hogy egyik korábbi nyilatkozatuk szerint a zenekar mellett nincs idejük férjhezmenni és családot alapítani, Anu (akit világszerte egyre több helyre vendégkarmesternek is hívnak) közbevág: – Nem emlékszem, hogy ezt válaszoltam volna. A házasság egyébként sem lehet életcél. De az ember gyakran hoz egy döntést, aztán az élet másként dönt. Egyszerre csak egy lépés tegyünk, és abból hozzuk ki a legjobbat! Szóval, hagyjuk a dogmákat!