Kulcs nélkül fél perc alatt
Ezt az ajtót 60 ezer forintért lehet megvenni, de láthatóan nem ér annyit. Egy DTP biztonsági ajtó alapára 160 ezer forint, amire rájön a speciá lis központi trezorzárrendszer 40-60 ezer forintos költsége. A biztonsági ajtók piacára is igaz tehát, hogy a hatalmas kínálatban nehéz eligazodni. A távol-keleti gyártók olcsó ajtóitól az európai gyártók különféle minőségű és árú termékéig minden megtalálható.
Fontos az esztétikus megjelenés, de ne csak ez alapján döntsünk, hiszen a legfontosabb szempont mégis a biztonság. A biztosítók különféle feltételekhez, védelmi szinthez kötik a betörés elleni szerződést. Minél komolyabb biztosítást köt valaki, annál nagyobb védelmi szinttel kell rendelkeznie – mindegyik védelmi szintnek a megfelelő biztonsági ajtó az alapja. Azt sem szabad elfelejteni, hogy amikor otthonunk védelmét elemezzük, nem az ajtó az egyetlen bejutási pont, lehet az az ablak, a fal vagy éppen a födém. Az elkövetők mindig a leggyengébb pontot keresik.
Egy betörőnek két ellensége van: az idő és a zaj. Eszerint dönt, hogy megkísérli-e egyáltalán a behatolást, vagy inkább másik lakást választ. Általános tapasztalat, hogy minél rövidebb idő alatt próbál valaki bejutni egy lakásba, annál nagyobb zajt csap, illetve minél halkabban dolgozik, annál tovább tart a „munka”. (Egyébként a rövid bejutás sem jár feltétlenül nagy zajjal, vannak szinte hangtalan, „finom nyitási módszerek”.
A biztosítók szerint a lélektani határ társasházi ajtók esetében 30-60 másodperc, míg kertes házaknál 2-3 perc. Ha a betörő úgy véli, hogy ennél hosszabb ideig tartana az ajtónyitás, valószínűleg továbbáll.
A három leggyakoribb ajtóalapanyag a fém, a fa és a műanyag. Nagyon sok silány minőségű ajtó műanyag vagy faszerkezetű, amit esetleg megspékelnek néhány mutatós biztonsági zárral, de ettől még vagyonvédelem szempontjából nem megfelelők, hiszen könynyen betörhetőek, szétszedhetőek. A legjobb, ha az ajtó acélvázra van építve, illetve acéllemez is található benne. Egy 2,5-3 mm-es acéllemezt sokkal nehezebb átfúrni, mint egy műanyag lapot. Ha szép, de biztonságos ajtót szeretnénk, akkor az készüljön fából vagy műanyagból, de belül kapjon acélmerevítést. Olyan acélajtók is készülnek, amelyeken fa hatású fólia biztosítja az esztétikus megjelenést.
A minimális követelmény egy biztonsági ajtónál a hárompontos záródás, ahol a reteszek legalább 30 cmes távolságra helyezkednek el egymástól. Viszont egy 14 ponton záródó ajtót is fel lehet törni 2-3 perc alatt, ha a zárak nem megfelelőek. Az Ingatlanmagazin szakcikke szerint az ajtótokot téglafal esetén 30 centinként 15 cm, betonfal esetén pedig 10 cm mélyen kell rögzíteni a falba. Mindezt úgy, hogy kívülről az ajtólapot csak roncsolással lehessen megbontani. Ha gyenge a zár, semmit nem ér a legjobb acélszerkezetes biztonsági ajtó sem.
Bőti László szerint a társasházakban gyakorta alkalmazott rácsokat a hatóságok – elsősorban a tűzoltóság – nem nézik jó szemmel, mert azok nemcsak a bejutást gátolják, hanem alkalomadtán a mentést/menekülést is. De sokan felszerelik, mert ezzel is fokozzák biztonságérzetüket. Csakhogy nincs biztos tipp a betörők ellen, mert mindig egy lépéssel a gyártók előtt járnak. Legjobb, ha minél sokrétűbben védekezünk ellenük.
RÁCS VAGY RIASZTÓ?
A rossz úk, amikor kinéznek egy lakást, a minél kisebb kockázatot keresik –állítja Bőti László, a Mabisz vagyonvédelmi és kármegelőzési bizottságának a vezetője. Egy forgalmas lépcsőházban nincs idő a bíbelődésre, ott másodpercek alatt törnek fel egy ajtót, vagy odébbállnak.
Hétvégi házak kifosztására akár órák is rendelkezésre állnak. Véleménye szerint a mechanikai védelem a legjobb, de egy képzett betörő a legjobb biztonsági ajtókon is bejut. Ekkor segíthetnek a riasztórendszerek, feltéve, ha a szolgáltató erős emberei perceken belül kiérkeznek és a helyszínen elkapják a betörőt. Segítenek a zárbetétek, amelyek egyszerű eszközökkel nehezen rongálhatók. Hasznos, ha az ajtónk minél feltűnőbben van biztonsági elemekkel felszerelve. Egy tizenöt perces biztonsági kategóriájú ajtót egy forgalmas helyen nagy valószínűséggel elkerülnek a betörők, ám ha biztos tippet kapnak valakitől a bent található értékekről, akkor nagy lehet a baj. A bűnelkövető egyszerűen hazavárja valamelyik családtagot, s betöréses lopás helyett rablással szabadítja meg értékeitől az embert.
AJTÓTESZT
A megfelelő ajtó kiválasztásánál segítség lehet a Mabisz ajánlása. Az első osztályú ajtó nem minősül biztonsági ajtónak. A második osztályú háromperces áttörésvédelmet biztosít, de még ez sem biztonsági ajtó. A harmadik osztályú már ötperces védelmet nyújt, és ez már biztonsági. A negyedik osztályú ajtó 10, az ötödik 15, míg a hatodik 20 percen át áll ellen a betörőnek. Sajnos silány minőségű termék is kapott már Mabiszajánlást. Az ajtók tesztelésekor különféle szerszámokkal (csavarhúzó, feszítővas, ex, kalapács) esnek neki az ajtónak, és mérik, hogy mennyi idő alatt sikerül feltörni. Persze a szakértő csak az adott védelmi szinthez rendelt eszközöket használhatja (például csavarhúzó), addig a betörő belátása szerint akár a hidraulikus emelővel is dolgozhat.