Hívatlan vendégek a falon át
1. Ha hangszigetelésre van szükség, a házi barkácsolásnak gyakran nincs sok értelme, mert a különböző zajok kiszűrésére többféle anyagot kell és lehet használni (van, ami elnyeli, vezeti vagy „visszatükrözi” a hanghullámokat), és ezeket a megfelelő rétegrendben is kell a falhoz, plafonhoz építeni, ami komoly szakértelmet kíván. Ha biztosra akar menni, forduljon tervező akusztikus mérnökhöz, aki elvégzi a zajmérést és megtervezi a hanggátlást.
2. A zaj típusától, forrásától s irányától is függ, hogy milyen szigetelőanyagokra van szükség, hogy milyen lesz a rétegrend és hová kell a hangszigetelő paneleket építeni. A legjobb, bár nem mindig kivitelezhető, ha a hangszigetelő panel arra a falfelületre kerül, amerről a zaj ered.
3.A hangszigetelésen utólag is lehet a falaknál, padlónál, plafonnál javítani, de az utólagos szigetelés sajnos sosem olyan eredményes, mintha már a tervezés szakaszában gondoltak volna rá. Ezért érdemes eleve gondolni a hangszigetelésre, mert az utólagos megoldások drágábbak: 10–14 ezer forinttal kell számolni négyzetméterenként.
4. A panelházakban és az emeletes városi házakban gyakori félig fedett erkély nem praktikus akusztikailag, mert az erkélyfödémek (mint egy tölcsér) az utcai forgalom zaját egyenesen a lakásba közvetítik, ezért már azzal is el lehet érni némi zajcsökkentést, ha ezeket az erkélyeket lefedik.
5. A közönséges téglafalak és a vasbetonfödémek hangvezető képessége sajnos igen jó: a különböző forrásból származó zajok a falak segítségével eljutnak az épület különböző pontjaiig. Hiába van például jól leszigetelve a födém, ha a fenti lakó lépteinek zaja egyszerűen „lecsorog” a falakon. Ugyanez igaz a falban futó csövekre, vezetékekre is: nagyon jól vezetik a hangokat lakásról lakásra is.
6. A hanggátlás mértéke függ a fal és a nyílászárók felületének arányától. Minél több ablak van, a hanggátlást annál inkább azok tulajdonságai határozzák meg. A főfalak hangszigetelését akkor már nem is érdemes fokozni, amikor a hangszigetelés mértéke döntően a nyílászárók minőségétől függ.
7. A jó hangszigetelés kiváló hőszigetelés is, de ugyanez fordítva már nem igaz! A hungarocell vagy a nikecell lemezek például jó hőszigetelők, de pocsék hangszigetelők. Az üvegszálas kőzetgyapot paplan viszont jó hangelnyelő tulajdonságokkal is bír, ezért felújításnál hasznos a födém és a kiegyenlítő betonréteg közé elhelyeztetni, ügyelve arra, hogy a falaknál kissé felkunkorodjon – ez minimális többletköltséget jelent csupán.
8.Tetőterekben a zajosság kérdése sokkal fontosabb, mint a ház többi szintjén, mert a tetőszerkezet hangszigetelésre tökéletesen alkalmatlan. Itt úgynevezett szárazépítési technológiákat lehet alkalmazni. A gipszkarton kiváló a tetőtérbe, mert jól alakítható, festhető és burkolható, de a szerkezetet sem terheli meg túlzottan. Négyzetméterenként kb. 15–16 kilogrammot tesz ki.
MEGFONTOLANDÓ
A régi panelházak építésénél még nem volt szempont a zajvédelem. Nemcsak a technológiai előírások változtak, szigorodtak a hetvenes évek óta, de a forgalom is megnőtt. Egy átlagos városi lakást érő zajártalom mértéke az elfogadható duplája.