Életveszélyben is halogatott munkák
A működő kémények 20-30 százaléka van rendben, az összes többin lenne mit javítani – állítják a szakértők. Az új uniós szabványban már égéstermék-elvezető berendezésnek nevezett kémények felújítására azonban rendszerint csak akkor szánnak pénzt a lakók, ha a kéményseprők többszöri, hatástalan figyelmeztetése után már a gázszolgáltatás elzárása van kilátásban. Sokaknak fogalmuk sincs arról, hogy milyen rettenetes állapotok uralkodnak házuk padlásán és a tetőn kívül. Csak a szerencsének köszönhetik, hogy az omladozó kéményből lepotyogó téglák eddig nem okoztak dugulást. Pontosabban tragédiát. Ilyen esetben valóban a biztonságukkal „játszanak”.
A kéményfelújítás lakásonként jellemzően 300-400 ezer forintba is belekerül, amiben a szerelés, a bélelés anyagköltsége, valamint az egyéb munkálatok díja van. Ezt az összeget adott esetben az sem tudja megspórolni, aki nyílászárócserét rendelt meg. Mint Lakner Kornél, az egyik legnagyobb szakipari vállalkozás, az Épkémény Kft. ügyvezető igazgatója tájékoztatott: a korábbi huzatos ajtók és ablakok helyére kerülő műanyag nyílászárók már olyan tökéletesen zárnak, hogy egyáltalán nem engedik be a külső levegőt, miközben arra a gázkészülékeknek szükségük van. Éppen ezért lett kötelező a hő- és áramlástechnikai méretezés, illetve a kéményseprői szakvélemény ilyen munkálatok esetén.
Érdemes a vásárlás előtt mindezt beszerezni, ugyanis könnyen megeshet, hogy az amúgy sem olcsó modern gázkészülék – ilyenek például a turbós kazánok –hirtelen megvásárlása jelentős pluszkiadást generál a működtetéséhez szükséges kéményfelújítás miatt.
A fűtés-korszerűsítés első lépése ideális esetben a lakás, illetve a ház kéményeinek felmérése. Nem biztos például, hogy a már bélelt kémény megfelel az új készülék előírásainak. Lakner Kornél szerint az új szabványok nem véletlenül kezelik egységes rendszerként a készüléket és az annak égéstermékét elvezető rendszert, azaz a kéményt. Veszélyes „feketén” beszereltetni, amikor a hivatalos árnál olcsóbban dolgozó csapat semmiféle garanciát nem vállal a munkájára. És miután az sem szokás, hogy a megrendelő elkéri a vállalkozó referenciáit, nem tudható, hogy az ajánlattevő szakember valóban szakember-e vagy sem.
A kéményes, illetve kéményjavító szakma egyre inkább megtalálja a helyét az építészet és a gépészet között, várhatóan hamarosan önálló OKJ-s minősítést is szerezhetnek a területen dolgozók.