Balkonra okosan

A tartóedényen is múlik, hogy milyen növény kerülhet bele. Ha jó a választás, akkor az egyszerű ablakpárkányból, teraszkorlátból a tekintetet rabul ejtő, egyedi kompozíció készíthető.

A végtelen variációs lehetőséget most az egynyárikra és lágyszárú évelőkre korlátozzuk. A legegyszerűbb kiültetés az azonos fajhoz tartozó növénysor. Mutatósabb, ha a faj fajta- és színváltozatait váltogatják. A balkonkertészkedés egyik fontos szabálya: egy edénybe ajánlatos hasonló igényű növényeket ültetni. Például egy tagetes és egy sárkánybegónia, hiába mutatnak jól, sosem élhetnek boldogan együtt. Bár mindkettő szereti a napot, a meleget, de a büdöske elvan heti egy öntözéssel is, míg a begónia, ha ennyi vizet kap, a második hétremár ki is szárad, vagy ha a begónia igénye szerint kapnak vizet, akkor meg a büdöske jár rosszul.

A növények kiválasztásakor a majdani nagyságukat is figyelembe kell venni, s azt is, hogy milyen klíma és légjárás jellemzi a teraszt. A könyvillusztrációk másolásával óvatosan kell bánni, mert hiába mutat jól egy képen egymás mellett a fukszia, a rézvirág és a különleges levelű ricinus, a fotó készítésekor még csinos együttesből később az első csüngő növény lesz, a második arasznyira magasodik, míg a harmadik, ha jó érzi magát méteresre is megnő.

Egy-egy szelesebb nap után lefejezett növénysor csekély hozzáértést sejtet. A szelesebb helyre ugyanis pistikék valók,mert azok lapulva díszítenek. A bőven virágzó büdöskék jelzik, hogy a gazdájuk kevés időt tud a párkánynövények ápolásával tölteni, de mégsem mond le a virágos ablakról.

Hasonlóan igénytelen, alacsony balkonnövény például az afrikai aranyvirág, farkasfog, fukszia, legyezővirág, lobélia, kenderpakóca, nárcisz, tátika, sarkantyúvirág, szépecske, záporka, varjúháj, verbéna. A választék nagyságáról a Budai Arborétumban, a Budapesti Corvinus Egyetem Villányi úti kertjében a mától vasárnapig nyitva tartó Egyetemi Virágkiállításon és Vásáron is meggyőződhetnek. Magyarországon a legfontosabb párkánynövény a muskátli, amely igazi világpolgár, de meghatározza életfeltételeit. A nemesítésnek és a szépségnek persze ára van. A muskátlipalánta a legdrágábbak közé sorolható, ráadásul naponta igényli az ápolást. Ugyanakkor jól érzi magát a virágládában más növények között is, kedveli például a búza- vagy margitvirág társaságát.

Az ablakvirágdíszek közötti első különbséget a balkonládáknál kell keresni: másként mutat a növény a tágas faládában, mint a keskeny műanyag vályúban. A növények a minél nagyobb tömegű földet kedvelik. Az ültetésnél fontos, hogy használjanak gumikesztyűt, s a földbe mindig kerüljön tartós hatású műtrágya. Az ültetés után néhány hetet érdemes várni, addig az új virágföldben elegendő a tápanyag, ezután már jöhet a tápoldat. A folyamatosan növekvő, vízigényes növénynek fontossági sorrendben foszforra, káliumra és nitrogénre van szüksége. Ha ezt elmondják a gazdabolt eladójának, akkor biztosan nem a hangzatos nevű, de indokolatlanul drága szert ajánlja majd.

A jövő héten a virágzó kúszónövényekről írunk.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.