Távhődíj „okos méréssel”

Költségcsökkenésre számíthatnak a távfűtéses otthonokban élők, ha a társasházakban a következő fűtési szezon végéig bevezetik a Németországban 2010 óta hozzáférhető úgynevezett fogyasztásmenedzsmentet, más néven az „okos mérést”.

Előrelépés lehet az a kormány előtt lévő rendelettervezet is, amellyel igazságosabbá válhat az épületeken belüli vezetékrendszer hőveszteségének költségmegosztása. Minderről szerdai tájékoztatóján számolt be a Techem Kft. ügyvezető igazgatója, Tófalvi György és Farkas Tamás, a Lakásszövetkezetek és Társasházak Országos Szövetségének (LOSZ) elnöke.

Az ügyvezető elmondta, a folyamatosan növekvő energiaárak miatt különösen fontossá vált a panelek, pontosabban a korszerűtlen távhőrendszerrel ellátott épületek átfogó energiahatékonysági felújítása. Ennek fontos eleme a fűtés-korszerűsítés, hiszen maga a távfűtés modern és környezetkímélő tüzelési mód, Nyugat-Európában ezért is a legelterjedtebb. A korszerűsítéssel átlagosan 20 százalékkal csökkenthető a fűtési díj. A beépített eszközök lehetővé teszik a lakásonkénti hőmérséklet-szabályozást, a háztartások közötti fogyasztásarányos elszámolást. Magyarországon mintegy 800 ezer táv-, illetve központi kazánnal fűtött lakás van; 300 ezerben mármegvalósult amodernizálás, amit 130 ezernél a Techem végzett el, ezekbe 160 ezer költségmegosztót is felszerelt, s végzi leolvasásukat.

Az „okos méréshez” elsőként a kft. által felújított társasházak csatlakozhatnak. A rádiójelekkel, távleolvasással működő rendszerben egy online felületen állandóan nyomon követhetők és lekérdezhetők az épület, illetve egy-egy lakás fogyasztási adatai. Ezáltal a lakók a fűtési szezon közben is értesülhetnek fogyasztásukról, így azonnalmódosíthatnak fűtési szokásaikon, csökkentve a várható díjukat. A rendszerrel egy épület fogyasztásának teljes leolvasása lényegében egy óra alatt, egy központból megoldható.

Még csak a közös képviselők és rajtuk keresztül a lakók férhetnek hozzá az adatokhoz, de később megteremtik a lehetőségét az egyéni internetes lekérdezésnek is. Egy-egy társasház „kiokosítása” nagyjából egymillió forintba kerül, a komplex szolgáltatásért viszont háztartásonként havonta már csak nettó 600 forintot kell fizetni. A rendszer hamar „behozza az árát”, részben kiküszöbölve a fűtési költségekben rejlő aránytalanságokat.

Ez utóbbin segíthet az a rendelettervezet, melyet a Magyar Távhőszolgáltatók Szakmai Szövetsége dolgozott ki, s már a kormány asztalán van. Orvoslásra váró gond még ugyanakkor az is, hogy egy-egy épület teljes hőfogyasztásának mintegy felét teszi ki a lépcsőházban, lakásokban tekergő vezetékrendszer, melynek hővesztesége persze megjelenik az elszámolásban, ám aránytalanul. Ezért több szempontot figyelembe véve szabályoznák a légköbméter-arányos, illetve a költségosztók alapján számított részt, s korrekciós tényezőket alkalmaznának a többi aránytalanság eltüntetésére is.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.