Újragondolt márka
Rajta kívül Füzes Eszter és Godena-Juhász Attila a USE alapítója. 2004-ben együtt végeztek a Magyar Iparművészeti Egyetemen, mára pedig elmondhatják magukról, hogy megnyertek több nemzetközi pályázatot. Itthon az „Év fiatal divattervezői” és az „Év divattervezői” lettek, Bécsből elhozták a Contact Fashion Awards – A jövő reménysége díját. Rendszeres résztvevői a New York-i, a Los Angeles-i és a párizsi divatheteknek. Ruhájukat viselte a High School Musical egyik főszereplője, Ashley Tisdale a Teen Choice Awards díjátadón és Osvárt Andrea színésznő az Oscar-gálán.
A sikerek mögött nem áll tudatos karriertervezés, legalábbis ami a kezdeteket illeti. A három tervező az egyetemen közösen indult egy pályázaton (ekkor választották jeligének a USE szót), és végül megnyerték a különdíjat. Ez volt a lökés ahhoz, hogy a továbbiakban is együtt dolgozzanak. S mivel Magyarországon szerintük nincs olyan munkahely, ahova egy fiatal tervező szívesen elmenne dolgozni, nem volt más alternatíva, mint a saját márka indítása.
A diplomakollekciójuk nagy sikert aratott, ezért Zoób Kati felkérte őket, hogy az Arénában tartott divatbemutatója előtt mutassák be a USE új kollekcióját. A csapat egy „magyaros” kollekciót készített, ami megtetszett a New York-i Magyar Intézet akkori vezetőjének, aki meghívta őket a keleti parti metropolisba. Itt szó szerint az utcáról kezdtek bekopogtatni ismert divatügynökségekhez. Végül az egyik leghíresebb bemutatóterem, a Showroom Seven a párizsi divathétre felajánlotta nekik egy stand bérlését, ahol felvonultathatták a ruháikat. Így indult a külföldi karrierjük, előbb, mint hogy itthon ismertek lettek volna.
Első amerikai szezonjuk azonban egybeesett a gazdasági válság kezdetével. Később pedig, amikor a piac kezdett magához térni, a kinti forgalmazójukkal támadtak problémák: nem úgy pozicionálta a márkát, ahogy a tervezők elképzelték. Ráadásul olyan részletekbe, mint a színhasználat is bele akart szólni. Végül úgy döntöttek, ismét egy ügynökséghez fordulnak, ami nem olcsó. Ilyenkor a tervezők az adott cég kapcsolatrendszerét fizetik meg. Egy jó ügynökség ugyanis megteheti, hogy megmutatja a USE ruháit például az amerikai Vogue magazin stylistjának, s ha ő beteszi a lapba, akkor a tervező biztos lehet benne, hogy jó páran felfigyelnek rá.
Az USE dizájnerei azt mondják, hogy ők már megfizették a tanulópénzt. Most sokkal tudatosabban szeretnének újra belevágni a külföldi terjeszkedésbe. Egy úgynevezett rebranding, vagyis a márka újragondolása után, amit szerintük öt-hat évente minden divatmárkának bizony meg kell tennie.
Kik vásárolnak USE-ruhákat itthon? Egy egyre növekvő réteg, olyan nyitott gondolkodású, 28-30 év feletti nők, akik valamilyen kreatív szakmában dolgoznak, vezető pozíciót töltenek be vagy saját céggel rendelkeznek. A jómódú magyarok egy része azonban az Andrássy úton, a nemzetközi luxusmárkák boltjaiban vásárol, s nem vesz hazai márkát. Igaz, vannak olyan vásárlóik is, akik megengedhetik maguknak a „luxusosztályt”, de rendszeresen vásárolnak USE-ruhákat is. A fiatalok viszont egyre nyitottabbak a hazai divatra, ott vannak a bemutatókon, még akkor is, ha nem engedhetik meg maguknak, hogy vásároljanak. – Majd ha elkezdenek dolgozni, potenciális kuncsaftok lesznek – magyarázza Tóth András.
Füzes Eszter hozzáteszi: kifejezetten örülnek annak, hogy egyre több luxusmárka nyit üzletet Budapesten. – Nem jelentenek konkurenciát, de fejlesztik a közízlést, nyitottabbá teszik az embereket a divatra – állítja.
Godena-Juhász Attila szerint a magyarok öltözködése sokat változott az elmúlt öt évben. – A tizenévesek például sokkal bátrabban öltözködnek, vállalják saját magukat, mint az idősebbek – véli. Ugyanakkor Tóth András szerint a rasszizmus, a tolerancia hiánya, az átlagtól eltérő kigúnyolása továbbra is jelen van az utcákon. – Nehéz úgy felöltözni, hogy egyedi is legyél, és be se szóljanak – fogalmaz.
A USE az arculat megújítása után egy hazai üzletet tervez nyitni, majd az európai piacon való újbóli, átgondoltabb megjelenés és fokozatosan az amerikai és az ázsiai piac meghódítása szerepel a terveik között. Ezúttal azonban csak úgy vágnak bele, ha egy tőkeerős befektető is segíti a munkájukat. Sokan jósoltak már nekik világhírt, de nem akarnak semmit elkiabálni. – Szakmailag felkészültek vagyunk, de a világon sok ilyen márka van. Ahhoz, hogy valaki világhírű legyen, ezer dolog együttállása kell – hangsúlyozzák.