Nem mindenki kap segítséget

A kilakoltatási moratórium meghosszabbításával további két és fél hónapot nyertek a nehéz helyzetben lévők. A védőhálót azonban nem feszítik ki mindenki alá, ezért érdemes már most elgondolkodni az alternatívákon.

Részletek híján egyelőre nem világos, hogyan segítene az állam a nehéz helyzetbe került lakáshiteleseken, és végül hány ingatlan kerülheti el a kényszerértékesítést. Amennyiben jelentős számú lakást árvereznek el a bankok, akkor a keresleti oldal élénkítése elengedhetetlen lesz ahhoz, hogy az ingatlanokat mielőbb felszívja a piac – hangsúlyozta Nagygyörgy Tibor. Az Otthon Centrum Zrt. vezérigazgatója szerint a korlátozott ideig vagy bizonyos keretösszegig elérhető kedvezmények vásárlásra ösztönözhetnék a most még kiváró, az árak további csökkenésére játszó vevőket. Ilyen keresletstimuláló lehet a korlátozott ideig, egy-két évig használt lakás vásárlása esetén nyújtott teljes illetékmentesség. A nyomott árú ingatlanok gyors felszívódását segítheti ezenkívül, ha használt lakás vásárlásához állami támogatással, kedvező kondíciók mellett lehetne hitelhez jutni, például négy-öt éven keresztül három százalék körüli kamattámogatással. Ha a támogatott hitel szintén csak korlátozott ideig vagy csak egy korlátozott keretösszegig lenne elérhető, gyors vásárlásra ösztönözhetné a most még kivárókat.

A használtlakás-vásárlás ösztönzése mellett az újlakáspiac stimulálása is fontos. Az eladatlan új építésű lakások száma ugyan csökkent az elmúlt időszakban, de a nyomott árú használt otthonok megjelenése még több vevőt vonna el ettől a szegmenstől. Az áfakulcs öt százalékra csökkentése vonzóvá tehetné ezeket az ingatlanokat, a kereslet erősödése pedig a fejlesztői aktivitást is növelné. A jelenlegi évi néhány ezer lakást jelentő forgalom miatt egy ilyen lépés a költségvetés számára nem jelentene nagy kockázatot.

– Bizakodásra ad okot, hogy a kormány záros határidőn belül rendezni kívánja a bajba jutott adósok helyzetét – mondta Kühne Kata, az Otthon Centrum ügyvezető igazgatója. A bankok számára a kilakoltatási moratórium bizonytalan ideig történő fenntartása azt jelentette volna, hogy a fedezett hitelek kvázi fedezetlenekké válnak, az így megnövekvő kockázatot pedig csak a kamatok emelésével tudták volna kompenzálni. Bár azt most még nem lehet megbecsülni, hány háztartásnak tud mentőövet dobni a kormány, de úgy tűnik, lesznek olyanok, akik hiába várnak segítségre. A helyzet számukra sem reménytelen, de kivárás helyett érdemes saját kezükbe venni a sorsukat. Azzal, hogy a fizetési problémákkal küzdő tulajdonosok nem várják meg, hogy késedelembe essenek, vagy rosszabb esetben, hogy a bank indítsa el ingatlanuk értékesítését, hanem saját elhatározásból döntenek az eladás mellett, kisebb időkényszerben, nagy valószínűséggel jobb feltételekkel tudják értékesíteni az ingatlanukat. Így megszűnhetnek vagy csökkenhetnek a tulajdonos fizetési problémái, és jóval nagyobb mozgástere van a továbblépésre.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.