Repedt falak, sérült templom
A Komárom-Esztergom megyei Oroszlányban volt az epicentruma szombat este az elmúlt negyedszázad legnagyobb magyarországi földrengésének. A Richter-skála szerint 4,7-es erősségű földmozgás a kisvárosban, Tatabányán, Tatán és környékén okozott némi riadalmat, ám Budapesten és Győrött is ijedelmet váltott ki.
Elsősorban a tízemeletes épületekből futottak utcára a lakók, a liftet nem merték használni. Pánik azonban sehol sem tört ki, és személyi sérülés sem történt.
Oroszlány térségében nemcsak azért riadtak meg az emberek, mert ott érzékelték legerősebben a földrengést, hanem mert néhány nappal korábban a közeli Bábolnán már kisebb földmozgásokat jeleztek. A térség lakói attól féltek, hogy a bábolnai egy nagyobb katasztrófa előrengése lehetett.
Tóth László, az MTA Geodéziai és Geofizikai Kutatóintézet szeizmológusa szerint teljesen véletlen térbeli és időbeli egybeesésről van szó, az egyik földmozgás nem következett a másikból. A szombati földrengést egyébként Szlovákiában, a magyar határ menti városokban is érzékelték, ám a sokak által félelmetesnek tartott morajlást elsősorban Komárom-Esztergom megyében hallották.
A hanghatást a szakemberek azzal magyarázzák: a rengés legfeljebb tíz, de lehet, hogy csak öt kilométer mélyen történt a föld felszínétől. Magyarországon utoljára 1985-ben mértek ehhez hasonló erősségű földrengést.
Oroszlányban – mint ezt Takács Károly polgármester közölte – néhány régi épület kéménye rongálódott meg, s több panelház falán is repedéseket állapított meg a helyi védelmi bizottság. A lakók úgy érzékelték, hogy tíz-tizenöt másodpercig tartott a rengés. Tudósítónknak kisebb áramkimaradásokról számoltak be, s azt tapasztalták: rövid időre használhatatlanná váltak a mobiltelefonok.
Várgesztesen megrepedt a templom fala, az épület állapotát statikus vizsgálja. A vasárnap délelőtti misét ennek ellenére megtartották a templomban, ám annak karzatát lezárták. Vértessomlón tűzoltók és a lakók lebontották az öreg házak megrongálódott kéményeit a balesetek megelőzése érdekében. Kecskéden szinte valamennyi épületen hajszálrepedéseket találtak, ám ezek nem adtak okot a kiköltöztetésekre.
A Komárom-Esztergom Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vasárnapi tájékoztatása szerint még szombat éjszaka átvizsgálták a térség veszélyes üzemeit, köztük az iszapés zagytározókat. Ezekben a létesítményekben nem keletkezett kár. Ugyancsak biztonságosan üzemelnek a megyét ellátó infrastrukturális rendszerek is.
A földmozgást élénken érzékelték Tatán és Győrött is. A kisalföldi megyeszékhely magasabb panelházaiból az utcára mentek az emberek, pánik azonban nem tört ki.
Budapesten nem keletkeztek komoly károk, bár több bejelentés is érkezett a tűzoltókhoz, akik minden esethez kivonultak a helyszínre. Megállapításaik szerint az épületek statikai állapotát befolyásoló rongálódások nem történtek, legfeljebb a vakolat hullott le, vagy a falfestéken keletkeztek repedések. Egy XI. kerületi panelépület kismértékben károsodott, de a lakókat onnan sem kellett kiköltöztetni.
A főpolgármester közvetlenül a földrengés után elrendelte a fővárosi Duna-hidak és az aluljárók műszaki felülvizsgálatát. – A Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. szakemberei mára végeznek a fővárosi hidak és felüljárók vizsgálatával, vasárnap délutánig sehol nem találtak károsodást, és valószínűleg nem is fognak – mondta el Almássy Kornél, az FKF Zrt. közút-fenntartási ágazati igazgatója. (Almássy Kornél korábban az MDF parlamenti képviselője volt, Dávid Ibolya, az MDF elnöke a 2008-as elnökválasztás előtt robbantotta ki az UD Zrt.-ügyet, azt állította, hogy őt és más politikusokat megfigyeltek, és ezzel az elnöki posztra pályázó Almássy Kornélt is összefüggésbe hozta – A szerk.)
A mentőket az átlagosnál többen hívták fel a fővárosban, valószínűleg az ijedelem okozta vérnyomáskiugrások miatt szorultak tanácsra. A mentők felkészültek egy esetleges újabb rengésre, és nagyobb erőket és felszereléseket küldtek Tatabányára.
A szeizmológus szakemberek egyébként szinte teljesen kizártnak tartják, hogy a szombat esti rengés egy nagyobb földmozgás előjele volna. Utórezgéseket azonban többet is mértek, ezek sokkal kisebbek voltak, mint a szombati földmozgás. Kisebb utórengésekre a következő napokban is számítani lehet.
A társadalmi szolidaritás és a közösségi önszerveződés jeleként a legnagyobb közösségi portálokon nemcsak személyes élményeiket osztották meg egymással a netezők, de a segítségüket is fölajánlották.