Ölebek aranyáron
A kutyabizniszben utazó vállalkozó extra minőségű, fűthető, hőszigetelt kutyaházat is kínál 100 ezer forintért az efféle ebek mellé.
Divatba jöttek a parányi társasági ebek. Az internetes hirdetések elszaporodásából arra lehet következtetni, hogy jóval több a tenyésztő, mint évekkel ezelőtt (vagy csábító a lehetőség, hogy Ausztriába, Németországba útlevél nélkül is el lehet indulni az eladásra kínált ebekkel).
Görbe Benjámin, a Társasági Kutyák Klubjának elnöke szerint 40 és 70 ezer közé tehető a „szobacirkálók” száma. Az áruk 30 és 150 ezer forint között mozog. A „kilences fajtacsoportban” (ez a társasági kutyák beosztása a hazai ebregiszterben) a hosszú és rövid szőrű csivava viszi a prímet, de idetartozik a bichon, a máltai selyemkutya, a bolognese, a Petit chien lion, a Coton de tulear, a számtalan (fehér, barna, óriás, ezüst stb.) uszkár, a brüsszeli giffon, a kínai meztelen kutya, a Lhasa apso, a si-cu, chihuahua, hosszú szőrű, a pekingi palotakutya, a King Charles spániel, a papillon, a japán chin, a francia bulldog, a Boston terrier, s többek között a mops.
Arra a kérdésre, hogy harapnak-e ezek a kutyák, Görbe Benjámin azt felelte: ha esznek, akkor mindenképpen. – Bár drágábbak, mint házőrző kollégáik, s benn élnek a lakásban, mégis lényegesen olcsóbb a tartásuk, hiszen csak pár dekát esznek. Tennivaló azonban több van velük, mint a kinti kutyákkal. Vékony, érzékeny a bőrük, ezért hetente két-három alkalommal fésülni kell őket. A kiállításra a szokásosnál jobban fel kell őket készíteni. Huszonkét éve vagyok elnök, sokat változott a társasági kutyák megítélése. Ma már egyenrangú felekként kezelnek bennünket a „nagyobb” kutyások is.
Az elnök szerint a legtöbben ott rontják el, hogy sietve (benzinkútra megbeszélt találkozón vagy kerítésen át) veszik meg a kiskutyát. Adnak érte 25–30 ezer forintot, s csak később derül ki, hogy Svejk módszereit ma is alkalmazva hamisítják a papírokat, esetleg hiányzik az elengedhetetlen csip, és oltásokat sem kapott a kutya.
– Ha valaki komolyan gondolja, adjon értük inkább 50 vagy 70 ezret, s vásárlás előtt végezzen környezetszemlét. Ha látja, hogy a kutyákat milyen körülmények között nevelik, nem fog bedőlni a szélhámosoknak. A gazdasági világválság ellenére 6,7 százalékkal nőtt az állateledel-eladás Nagy-Britanniában, s évente elérte a másfél milliárd fontot (450 milliárd forintot). Az állatok közül a kistestű kutyák és a macskák jártak a legjobban, itt 26,3 százalékos volt a növekedés. A jelenséget a kutatók a magány terjedésével indokolják: egyre fontosabbak az állatkedvencek.