Metszőollóval a zöld óriások ellen
Az agavét, bougainvilleát, érdes szépcsalánt, kaméliát, selyemmályvát vagy a pálmák többségét jobb be se engedni a lakásba, ám ha már bent vannak, akkor később, mikor óriásokká fejlődtek, szívfájdalom nélkül meg kell tőlük szabadulni. A többség azonban ragaszkodik a növényeihez, nekik ajánlható a rendszeres kurtítás és az anyatő szaporítása, így mindig lesz kezelhető méretű kedvenc.
Sok helyütt tartanak tollasfüvet, elegánsabb nevén aszparáguszt. Nyáron megél a kertben, télen pedig a fűtetlen lépcsőházban is, ritkán kell öntözni, viszont az alkalmi fürdetés jólesik neki. Ha az aszparáguszok nagyon megnőnének vagy felkopaszodnának, érdemes visszavágni őket. Akár a két-három centire történő drasztikus visszavágást is túlélik. Elterjedtek a filodendronok is, ám gyönyörű leveleik ellenére megkeseríthetik a lakásban élők életét. A trópusi Amerika esőerdőinek aljnövényzetéből kerültek Magyarországra, de életmódjukon az utazás mit sem változtatott: nyomulnak a fény felé. Legjobban a világos, de szűrt fényben érzik jól magukat. Ha túlságosan megnő, akkor bátran nyeshető, amennyiben elég földje van, és még tőzeget is kap, illetve fényt és vizet, hamar kihajt. Sokféle fikusz is él a lépcsőházakban, irodákban, lakásokban. Ha felkopaszodik, vagy túlnövi lehetőségeit, elő a metszőollóval, és újra lehet formázni, előbb-utóbb ismét pompás növény lesz belőle. A sugáraráliák is jól érzik magukat a lakásban, hamar elérhetik az alacsonyabb plafonok magasságát, szerencsére ezek is jól bírják a metszést, s a megmaradó szárban megbúvó rügyek biztonsággal kihajtanak. Érdemes a sugáraráliákat rendszeresen nyírni.
A pálmák is nagy családot alkotnak: több mint kétszáz nemzetség, legalább 2800 lián, fás szárú bokrok és fa tartozik ide. A sokalakú családból Magyarországon levélkoszorús trópusi fák kicsinyített mását ismerik szobanövényként. A mediterráneumban megélő törpepálma, legyezőpálma, datolyapálma hazánkban is kitehető a szabadban, ha sikerül melegben átteleltetni. Azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy a felsorolt pálmafélék csak fiatal korukban kistermetűek. Genetikai kódjukban a 20-25 méteres magasság elérése szerepel.
A jövő héten a vízkultúrában nevelt növényekről írunk.