Láthatatlan szúrás okozta Cozma halálát
Harminc tárgyalási nap van még kitűzve jövő év januárjáig a Cozma-gyilkossággal kapcsolatos két büntetőperben, ám az már most biztosnak látszik, hogy sem az emberölés, sem a garázdaság miatt folyó eljárások addig nem zárulnak le, s leghamarabb a jövő év tavaszán várhatók elsőfokú ítéletek.
Veszprémi Városi Bíróságon huszonöt vádlottal szemben folyik a per csoportosan és a köznyugalmat súlyosan megzavarva nyilvános rendezvényen elkövetett garázdaság miatt, míg a Veszprém Megyei Bíróságon heten ülnek a vádlottak padján, közülük az ügyészség három személyt – Raffael Sándort, Németh Győzőt és Sztojka Ivánt –vádol társtettesként elkövetett emberöléssel.
Mindkét per nagyjából azonos pontnál tart: kihallgatták a vádlottakat és a tanúk egy részét, szembesítéseket hajtottak végre, levetítették a bűntény helyszínén készült videofelvételeket. Az eddig meghallgatott vádlottak és tanúk közül senki sem látta a végzetes késszúrást, ám többen is terhelő vallomást tettek Raffael Sándorra. Így például Sztojka Iván, a szintén a vádlottak padján ülő Pál Gábor, Bihari Csaba, Beéry Iván is azt mondta: menekülés közben Raffael a társai előtt bevallotta, hogy megszúrta a „magas, csíkos pólóst”, azaz Marian Cozmát. Pál Gábor szerint szintén a menekülés során az autóban Raffael elővett egy véres kést, amit Németh Győző letörölt, majd kihajított az ablakon. A nyomozás során egyébként a gyilkos fegyvert nem találták meg. A szembesítések eredménytelenek maradtak, Raffael és Németh is tagadta a társaik által elmondottakat.
A veszprémi kézilabdások közül a ma már külföldön játszók – Ivan Pesics, Zsarko Sesum, Ilyés Ferenc és Ivan Lapcsevics – nem jelentek meg a bíróság előtt, viszont a nyomozás során tett tanúvallomásaikat felolvasták a tárgyalóteremben. Ezekből az derült ki, hogy többen is felismerték a vádlottakban a támadóikat, ám egyikük sem tudta személy szerint azonosítani a gyilkost. A Veszprémben játszó kézilabdázókat – így Uros Vilovskit, Jevgenyij Luzsnyikovot, Gulyás Pétert – a jövő héten hallgatja meg a bíróság.
A két per befejezésének várható időpontjáról Kahler Frigyes bírósági szóvivő kérdésünkre nem kívánt találgatásokba bocsátkozni. A várható büntetési tételekről annyit már most lehet tudni, hogy elmarasztaló ítélet esetén a társtettesként emberöléssel vádolt személyek – Raffael, Németh és Sztojka – legfeljebb húszéves börtönbüntetésre számíthatnak. A vádiratban ugyanis egyetlen minősítő körülmény –például előre kiterveltség vagy különös kegyetlenség – sem szerepel, márpedig az emberölésért kiszabható maximális büntetés 15 év. Ennél csak akkor lehet súlyosabb az ítélet, ha a bíróság a vádiratban a vádlottak terhére rótt egyéb bűncselekményeket – kitartottság, garázdaság, magánokirat-hamisítás – is bizonyítottnak találja, és halmazati büntetést szab ki.