Ökopalota dollármilliókért
A luxus- és az ökoingatlan koronázatlan királyaként harangozták be Frank McKinney ingatlanmogul legújabb attrakcióját, a floridai Manalapán felépített különös kastélyt. A háromszintes palota ugyanis magában foglalja a klasszikus értelemben vett fényűzés valamennyi kellékét, miközben megfelel a legszigorúbb energiatakarékossági követelményeknek is.
A hét hálóteremmel és tizenegy fürdővel felszerelt kastély számára a kosárlabdapálya tetején elhelyezett napkollektorok termelik az energiát, méghozzá olyan mennyiségűt, ami két-három család számára is elegendő lenne. A medencét egy speciális és természetesen gazdaságos vízrendszerrel töltik fel kéthetente. A csillárokban kizárólag energiatakarékos izzók égnek, ezek révén az épület világítása 70 százalékkal kevesebbe kerül, mint hagyományos égőkkel.
Az Acqua Liana névre keresztelt, tahiti nyelven vízi virágot jelentő épületben víz alatti tűzijáték és a wellnessrészben impozáns vízesés is található, vagyis a luxusnívó a külsőségekben is megjelenik.
Az ökotudatos szemlélet a tengerentúlon is egyre inkább a vásárlói döntések legfontosabbik vezérlőelvévé válik, amire nem is kell az ökokastélytól távoli példát keresni: Floridában egy most épülő lakóparkban 250 ezer dollártól kínálják többek közt a víztakarékos csaptelepekkel és vécétartállyal, átfolyó vízmelegítővel, hőszigetelt nyílászárókkal és az elektromos autótöltő beépített csatlakozásával felszerelve.
A fenntartható építészet és a környezettudatosság, ökológiai lábnyomunk minimalizálásának szándéka lassan a hétköznapok szintjén is létjogosultságot nyer. A Japánból indult, immár világszerte hódító Pecha Kucha- (fecseg-locsog) estek Budapesten is megjelentek. A KÉK – Kortárs Építészeti Központ sorozatában építészek és képzőművészek mutatják be hamarosan a fenntartható építészet és dizájn jegyében született ötleteiket.
A fotoszintetizáló algahomlokzattól a háztartási hulladékokból készíthető hétköznapi használati tárgyakig terjedő skálán szó szerint minden megtalálható, aminek köze van a környezettudatossághoz. Az építészek és iparművészek prezentációja úgynevezett gyorsvetítések formájában zajlik, egy-egy kép bemutatására 20 másodperce van az előadóknak.