Hajrá a kertben
Söprögetés, gereblyézés, ásás, telepítés, metszés – nagyjából ezeket a munkákat kell mostanában elvégezni. Bár még a fagyos napokra várni kell, de a növények már készülődnek a télre. Ilyenkor már érdemes számba venni, mit kell beszerezni, hogy a növények átvészeljék a fagyos hónapokat. Elsősorban takaró- és védőanyagokra lesz szükség.
Jó hőszigetelő például az egészséges falevél, s nem kell a drága szalmát hajkurászni, hogy egy-egy érzékenyebb növény védőburokban vészelhesse át a telet. Viszont vásárolni kell tyúkhálót, amiből akkora hengerpalástot kell ügyesen készíteni, hogy széle arasznyi távolságra legyen az összekötözött, megvédendő növénytől. A fagyos napok előtt a tyúkhálóketrecet el kell helyezni, s a hengert meg kell tömni levéllel. Ez az egyszerű szerkezet alkalmas az olyan, csak fiatal korukban érzékeny növények, mint a füge vagy a kenderpálma téli védelmére. (A zsenge kenderpálmát az első öt évében szobanövényként kell nevelni, csak ezután ültethető ki.)
Sok népszerű fagyérzékeny növényt – olyant, mint a leander, a muskátli, a pálmák többsége, egyes babérok, az angyaltrombita és a citrusok – nem véd meg a tyúkhálós levélkabát. Őket védett helyre kell cipelni.
A muskátlik elvirágzott virágait még érdemes lecsipkedni, így van esély, hogy a melegebb őszi napokon még egy-két bimbót virággá nevel.
Sok hasznot hajt a növényzetnek, ha a lehullott beteg leveleket összegyűjtik és megsemmisítik, a leveleken túlélő gombák szaporítóanyagai ugyanis így már nem lesznek képesek fertőzni a következő szezonban. Nem érdemes ugyanakkor megvárni, amíg az utolsó levél is lehullik a fákról, hiszen ilyenkor a kert méretétől függetlenül már kezelhetetlenül nagy mennyiség gyűlik össze az elhalt levelekből. Az égetés már tilalmas, ezért ahol nincs komposztálásra lehetőség, trükkökhöz kell folyamodni. A frissen hullott lomb tömegét nem egyszerű csökkenteni, a levágott fű esetében segíthet a nap, hiszen a gyepen hagyott nyesedék töredékre szárad, s később gereblyézve egyszerűsödik az elhelyezés. A levél nem ilyen, ugyanis amikor lehullik, már száraz, vagy is a tömege az idő múlásával alig csökken.
Egyre népszerűbbek a lombporszívók. Bőséges kínálatból lehet válogatni az olcsóbb elektromos és robbanómotoros változatok között. Ha a kerttulajdonos pénztárcája engedi, érdemes olyan készüléket választani, amelyik meg is darálja az összegyűjtött levelet. A darálvány ugyanis tízszer kisebb helyet foglal el, mint az eredeti levéltömeg – nagy segítség ez a komposztáláskor, de ott is, ahol szervezetten elszállítják a kerti hulladékot.
Érdemes az önkormányzatoknál érdeklődni, mert van, ahol valamilyen módon megoldották a kerti hulladék szervezett elszállítását.
Ilyenkor van mód a kert átalakításának előkészítésére is. Érdemes a nagyobb gyepfelületek monotonitását egy-egy virágágyással, egy szoliterként tartott cserjével oldani. Ennek megalapozására az ősz a legalkalmasabb. Nem árt azonban tájékozódni a kiszemelt cserje elvárásairól. Jó, ha az ágyás felásott, trágyázott állapotban telel, ha viszont hagymásoknak szánjuk, akkor a korán virágzók hagymáinak novemberig a földbe kell kerülni.
Az idén a szokatlanul bőséges csapadék is pluszmunkát okoz. Nagyot nőttek a cserjék, de a fiatal fák is. Nem árt őket a megfelelő időben elvégzett koronaalakítással kicsit visszafogni. Arra azonban ügyelni kell, hogy a legtöbb növény fő metszésének ideje a tél vége. A cserjék esetében azonban meghatározó a virágzási idő. A tél végén és kora tavasszal a nyáron, az abban az évben növő hajtásokon virágzókat kell metszeni, ilyen például a nyári orgona. A tavasszal virágzókat (aranyvesszőt, orgonát) csak virágzás után szabad megmetszeni. Mindettől függetlenül egy-egy nagyobb, zavaró vagy sérült ágat most is ki lehet nyiszszantani.
A nagyobb lélegzetű kertátalakítások mellett érdemes finomhangolásokkal a családot meglepni. Ilyen lehet, ha egy-egy megunt vagy csúffá vált bokrot kicserélnek. Például színes bogyójú cserjékből néhányat lehet csoportba ültetni. Az egyhangú zöldet például izgalmasan megtörheti a kékpiros bogyójú kései végzetcserje (Clerodendrum trichotomum), floridai bangita (Viburnum nudum), amerikai karmazsinbogyó (Phytolacca americana) vagy a fajdbogyó (Pernettya mucronata), ez utóbbi téli díszként megél kisebb edényben is a teraszon.