Prolongált virágzás

Néhány apró trükkel, hetekkel meghosszabbítható kedvenc növényeink virágpompája. A színes őszi kert alapjait júliusban sok munkával kell lerakni. Az egészséges és a harmonikusan táplált példányok tovább élnek, ha az elnyílt virágaikat eltávolítjuk, illetve lombjuk épen marad.

 Júliusban a zöldválogatás, az elvirágzott növényi részek eltávolítása adja a legtöbb munkát a hobbikertésznek. Sokan ezzel nem is törődnek, pedig a harmonikus növényfejlődés miatt néha szükség van az értő segítségre. A nyár elején növekednek legerőteljesebben az ágyásnövények, a fiatal fák, cserjék, ezért ilyenkor gyakrabban kell öntözni (az idei nyári időjárás ezt a munkát eddig jelentős részt levette a kertészek válláról). A gondoskodást az életerős növény bőséges hajtáskoszorúval hálálja meg. Érdemes a leveleket is megvédeni, ezért csak ajánlható a rendszeres növényvédelem is.

A kertek, balkonok leggyakoribb virággyárosainak számító muskátlik, margarétafélék és margitvirágok is rendszeresen igénylik a heti fiatalítást. Ha jól végzik el a munkát, tovább és bővebben virágzik. Ilyenkor az elnyílt virágokat kell eltávolítani. A muskátlinál a legegyszerűbb a kitörés, míg a többinél jobb, ha pincirozó, egyenes élű ollót használnak. Ha túl „szellős” a növény lombozata, akkor az sem baj, ha ilyenkor nemcsak a virág alatt, hanem egy-két elágazással lejjebb történik a csonkolás.

A petúniák elnyílt virágait is érdemes eltávolítani, de ahhoz, hogy októberig bőven virágozzon, szükség van egy július végi erőteljes visszavágásra, ilyenkor a tenyészidő felénél, a lombozat felét el kell távolítani. A csüngő petúniáknál erre nincs szükség, mert az új hibridek öntisztulók és ezért folyamatosan hozzák a virágaikat.

Az ősszel sokáig biztosan virágzó, bokrosodó krizantém hibridek ültetésével még július végéig ráérnek. Így is számíthatnak a fagyokig tartó bőséges virágzására. Ehhez azonban, attól kezdve, hogy kibontotta teljes virágzatát, rendszeresen tápoldatozni kell.

Ilyenkor nőnek a legintenzívebben a kúszónövények is, ezek kordában tartásával és a kívánt irányba terelésével is most kell foglalkozni. Még most sem késő dúsan virágzó kúszónövényeket vásárolni. Ilyen például a golgotavirág. A falak, rézsűk, pergolák közkatonái mellett primadonnákként élnek a rendkívül finom levélzetű és szárrendszerű, különleges virágú fajok. Ezek legtöbbje azonban a magyar klímán kényes növénynek számít, de egy 40–50 literes dézsában vagy cserépben csodákra képes. A kúszó, feltekeredő kacsokkal kapaszkodó növényt koszorúként lehet a cserépbe dugott dróthurokra futtatni. Bár virágai rövid életűek, a tápdús talajon folyamatosan és dúsan nyílnak. Virágzáskor rendszeresen, foszforban gazdag, virágzó növényeknek ajánlott készítménnyel kell tápoldatozni.

A dísziszalagok (Clematis) több változata még szeptemberben is virágzik, nem késett el, aki most vásárol ilyet. Az intenzíven növekvő iszalagok, különösen a virágzás idején igénylik a folyamatos tápoldatozást. A sok kényes hibriddel szemben mindent kibír a jószerével már vadon növő, fehér virágú kínai iszalag. Ha valaki egy szívós és még októberben is virágzó kúszónövényt akar, bátran választhatja ezt.

A jövő héten az öntözésről írunk.

KORÁBBI CIKKEK www.nol.hu/megmondok/czaunerpeter

Nem tud zöld ágra vergődni növényével? Kérjen segítséget a szerzőtől! czaunerp@nepszabadsag.hu vagy kertesz.nolblog.hu

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.