A likviditásbőség fejlesztette túl az ingatlanpiacot

Nem a kereslet, hanem a likviditásbőség, a könnyen elérhető, kedvező feltételű hitelek generálták a válság előtt az ingatlanfejlesztéseket Magyarországon; a csúcsidőszakban, 2008-ban elérte az egymillió négyzetmétert az új fejlesztések nagysága, amely az idén 250 ezer négyzetméterre csökken, míg 2012-ben alig lesz valamivel a nulla felett – mondta Borbély Gábor, a CB Richard Ellis vezető elemzője a NAPI Gazdaság ingatlankonferenciáján.

Furulyás Ferenc, a Jones Lang LaSalle ügyvezető igazgatója pedig úgy vélte: a válság előtti hitelfeltételek még legalább három-négy évig nem térnek vissza.

Az európai befektetési ingatlanpiacon tavaly az Egyesült Királyság volt az első, 12,5 milliárd euróval – ismertette az adatokat Furulyás Ferenc. Magyarországon elhanyagolható az ilyen forgalom, mert az intézményi befektetőknél az alsó limit 20-25 millió euró, ennyibe kerülő ingatlanok viszont alig találhatók Magyarországon. Vannak alapok, amelyek 200 millió eurótól indulnak, és négymillió lakosúnál kisebb városban nem is vásárolnak ingatlant – tette hozzá. Az átlagos bérleti idő is legfeljebb négy-öt év Magyarországon, míg Londonban tizenöt év az átlag, és az elvárt hozamot ahhoz mérik. Ezért természetes, hogy a londoni hatszázalékos elvárt hozamnál ez a mutató Magyarországon jelenleg másfél százalékponttal magasabb.

A világ legnagyobb ingatlanpiaci befektetőit ismertetve az ADIA (Abu-Dzabi) áll az élen 62 milliárd dollárral, míg a nálunk is ismertebbek közül a német Allianz 40,6 milliárd dollárral a hetedik, az osztrák Immofin pedig 13,5 milliárddal a tizenhatodik helyen áll –mondta az ügyvezető igazgató.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.