Az orgona szereti a virágtolvajokat
A nagy virágdrágaság idején is az Anyák napján és a ballagások idején biztosan támaszkodhatunk az ilyenkor bőséggel nyíló orgonákra. Mondhatni, direkt erre, a mindenképpen virágajándékkal járó alkalomra teremtődött e kedvelt dísznövény.
A csaknem minden kertben előforduló orgonák legtöbbje elvadultan él a kerítések mentén. A poros bokrok egyedül tavasszal ékeskednek illatos virágaikkal. Érdemes némi időt rájuk pazarolni: ügyes metszéssel csinos díszekké alakíthatók.
Arra a telepítéskor számítani kell, hogy az orgona 5-7 méter átmérőjű és magasságú bokorrá fejlődik. Lehet persze különleges, intenzív metszéssel kisebb virágzó növénnyé nevelni, de ez az átlagos hobbikertésznél nagyobb szakértelmet kíván és rögtön a telepítés után hozzá kell kezdeni az alakításhoz.
Az orgona nagy virágokat hoz, ha tudják, hogyan kell rügyeiből kiválasztani a virágrügyeket. Érdemes egyszer alaposan megvizsgálni ezeket, ugyanis az orgonáé vegyes rügyek, vagyis a virágok elnyílása után hajtást hoznak. A párosan álló rügyek villásan elágazó vesszőpárokat nevelnek. Ezek csúcsán találhatók a következő évi virágokat is hordozó rügyek. Nagy virágot akkor nevel az orgona, ha a vesszőpár egyike a tél végi metszéskor megmarad, és a másikat 2-3 rügypárra visszametszik. Ez a metszésmód hasonlatos az őszibarackéhoz. Az orgonán is alkalmazható három metszéstípus neve – tavaszi fiatalító, nyári és őszi ritkító – találó és pontosan jelzi a munka idejét és célját, Az orgona jól viseli az ifjítást (azaz a nagy visszavágást) is. Ezen kívül már jelentősebb metszést nem igényel. A növény kondíciója javítható, ha a virágokat levágják, vagy az elnyílott virágokat levágják, ekkor ugyanis nem kell termést érlelnie és csak az új hajtás nevelésére összpontosítja erejét. Az őszi metszés egyfajta korrekcióval is felér. Ilyenkor az erős, egészséges ágakon kívül a gyenge, már felkopaszodott ágakat egészen a törzsig vissza lehet vágni. Ha ez a metszés elmarad, akkor az orgona csak egy torz, rendezetlen koronájú bokor marad.
A rendkívül népszerű, és a vadon is megtalálható orgona hazánkban nem őshonos. A harminc fajt számláló közösség Kelet-Ázsiából és Dél-Kelet-Európából érkezett. A közönséges orgona legalább félezer fajtája bőséges választékot nyújt a növényt választóknak. Vannak fehér, lila, kékes, pirosas, ibolyás árnyalatú telt és egyszerű virágzatú változatai is. Az igazi különlegességek azonban Távol-Keletről származnak, vannak finoman szőrözött virágúak, és különösen csinos az orgonára alig emlékeztető 10-50 centi hosszú bókoló virágzatúak is és igazi különlegesség a júniusban nyíló miniorgona. Aki kíváncsi a különleges orgonákra felkeresheti a kertészeti egyetem kertjében, az ingyenesen látogatható Budai Arborétum pompás orgonagyűjteményt.
A jövő héten a kerti tavak növényápolásáról írunk.
Nem tud zöld ágra vergődni növényével? Kérjen segítséget a szerzőtől! czaunerp@nepszabadsag.hu vagy kertesz.nolblog.hu