Gyalogoshíd és kancsóhotel a Dunán
A kávéskészletet formázó szállodakomplexumból nem lett semmi, ellenben sok más tervből igen, Budapest egyik leglátványosabban fejlődő kerületének utóbbi két évtizede erről tanúskodik. A pénzügyminiszterek reggelijének mintájára rendezték meg a minap a főépítészek ötórai teáját az Újlipótvárosi Galériában, ahol Nieder Iván, Fegyverneky Sándor és Arató György teázott, illetve inkább beszélt. Ők hárman egymást váltva, összességében 1987 óta rajzolgatják a városrész arculatát, és mégis jó viszonyban vannak egymással. Olyannyira, hogy a nosztalgiázás egy játék ötletébe torkollott: egy később meghatározott területre kiírt tervpályázaton versengenek meg egymással a főépítészek. A csak félig-meddig játékos, de mindenképpen érdekes versengésre több terület is kínálkozik, például a Duna-part vagy a Margitszigetre vezető gyalogoshíd környéke.
A Dráva utcából induló, és a szabadtéri színpad közelébe vezető margitszigeti gyalogoshíd is régi álom, megvalósítására előbb-utóbb végül sor kerül. Az elmúlt több mint két évtizedben ugyanis sorra valósultak meg a régi-új tervek, méghozzá egy olyan koncepció alapján, aminek alapjait már a kilencvenes évek elején, a végül elmaradt budapesti világkiállításra állítottak össze. Nieder Iván, az 1987-től tizenegy éven át szolgáló egykori főépítész azt mondja, az övé volt az álmodozások kora. És elsőként őt árasztották el ötleteikkel a rendszerváltás után hirtelen feltűnő beruházók, akik elképesztő igényekkel és tervekkel rohamozták meg a számtalan fejlesztési lehetőséget kínáló kerületet.
Az Újlipótvárost etalonként kezelő hajdani főépítész szerint nem minden pontosan úgy valósult meg, ahogy hajdan megálmodták, de a fejlődés, a lezajlott építkezések volumene így is látványos. A Lehel piac megépítését Nieder sikertörténetnek tartja, a csarnok a hajdani lóvásár területén megtelepedett korszerűtlen piacot váltotta fel. A Foka-öböl beépítését viszont nem kevés tartózkodással szemléli. A Marina Part néven megépült tömb elég egyívásúra sikeredett, láthatóan egy kéz munkája – mondta Nieder, aki követendő ellenpéldaként Újlipótvárost hozza fel, ahol a pékség fölött él a pék, és többnyire a zöldséges is a szomszéd házban lakik.
A Szent István park az egyik sarkalatos példája a tudatos városrendezés fontosságának –hangsúlyozta Nieder. Hajdan a park körül kijelölt telkeket az odaszánt házak homlokzati tervével lehetett megvásárolni. Aztán ki-ki a saját ízlése szerint valósította meg az épületek tervét, de a park körüli házak mégis összhangban vannak, ízléses egészet alkotnak. Újlipótvárosban nagyon szeretnek élni az emberek, van tehát eredménye az átgondolt városrendezésnek, ahol nem csak a beruházók pillanatnyi tőkeereje és céljai szabnak keretet a fejlődésnek.
síteni – célzott a felszámolt ipartelepek helyén megtelepült irodanegyedekre Fegyverneky Sándor, aki öt éven át volt a XIII. kerület főépítésze. A főépítészek legfontosabb feladatának tartja, hogy az építészeti minőség őreiként a döntéshozók által követett távlati célokat és az ingatlanfejlesztők által pillanatnyi gazdasági érdekei között megteremtsék az átjárást, megrajzolják a metszetet. Mindennek azonban alapja, hogy a politika partner legyen a város igazi érdekeinek képviseletében, és valódi településmenedzsment alakuljon ki – fogalmazott Arató György, a jelenlegi helyi főépítész. Megfigyelhető, hogy csak azokban a budapesti kerületekben, csak azokon a településeken sikerült átgondolt fejlesztéseket megvalósítani, ahol nem négyévenként váltották egymást a vezetők – és a koncepciók. A legalább 15-20 éves távlatokban gondolkodó, de akár száz évre építő tervezők számára a saját felelősségük éppen ezért túlmutat a szolgálati idejükön.
A főépítészek szerint a helyi városvezetés politikájának helyességét jelzi, hogy a kerületben meredeken nőttek az ingatlanárak. Az emberek a pénzükkel szavaznak – hangsúlyozta Fegyverneky, arra utalva, hogy ahol ingatlant vásárol valaki, egyértelműen bízik az adott terület felértékelődésében. Újlipótváros, illetve Angyalföld - akárcsak például Ferencváros már felújított része -ma az egyik legkedveltebb lakóterület Pesten.