Lakásbiztosítás: nem drága, mégsem kötik
Pedig egy nemrég készült uniós statisztika szerint a magyar lakásbiztosítási tarifák az alsó szegmenshez tartoznak, Spanyolországban, Portugáliában és Olaszországban ennyire alacsonyak még a díjak – tette hozzá Sebestyén László, a biztosító értékesítési igazgatója.
A lakásbiztosítások esetében sok ügyfelet elbizonytalanít, hogy nincs tisztában a szokásos éves indexálás mikéntjével és mértékével. Sokan az éves indexálást közlő levél kézhezvételekor értetlenül állnak a díjemelés előtt, holott ez általános pia ci gyakorlat. A lakásbiztosítási piacon bevett szokás az infláció mértéke körüli indexálás, vagyis a biztosítási szolgáltatások reálértékének megőrzése. Emiatt a biztosítók minden évben felülvizsgálják a szerződéseket a lakásés a fogyasztói árak függvényében, illetve a lakásban található ingóságok volumennövekedése is meghatározó szempont. Az indexálás olyan értékkövetés, amely mind a biztosítás összegét, mind az érte fizetendő díjat egyforma mértékben változtatja, így az évek során a mindenkori aktuális értéken tartja az ingatlant, ezért az ügyfelet nem érheti kellemetlen meglepetés – mondja Csikós.
Az értékkövetés alapjául a KSH által közzétett adott év január–júniusi időszakának fogyasztói árindexe szolgál, amelytől egy-egy társaság szabadon legfeljebb öt százalékponttal térhet el. Az indexált díjat egyébként az ügyfélnek nem muszáj elfogadnia, ha a szerződés lejárta előtti harmincadig napig írásban értesíti biztosítóját, kérheti az eredeti öszszeg visszaállítását. Ez ugyanakkor alulbiztosítottsághoz vezethet, hiszen így a biztosítási összeg alacsonyabb lesz annál az értéknél, amelyből az ügyfél a károsodott vagyontárgyat pótolni tudja – figyelmeztet Sebestyén lászló.
Tavaly a lakásokat ért károk 87 százalékát a vihar- és vízkárok (például csőtörés, beázás) tették ki – derül ki az Aegondirekt saját, mintegy százezer kárt elemző statisztikájának adataiból. (A magas kárszám miatt valószínűleg a többi lakásbiztosítónál is hasonló arányok lehetnek.) A betörésből származó károk aránya öt százalék volt. Az ilyen károkból több jut január elejére, a síszezonra, valamint a nyári szabadságok idejére.