Drága hobbi a szép zöld gyep
A legegyszerűbben ápolható ház környéki dísznövénynek a fűfélék számítanak. Éghajlatunkon alig van olyan kert, amelyet ne díszítene kisebb-nagyobb összefüggő zöld gyepfelület, netán pázsit. A legnagyobb sikerrel ősszel és tavasszal lehet gyepet telepíteni. Két fő magkeveréket árulnak: a sport állítólag jobban bírja a tartós igénybevételt, a golf viszont szebb gyepet eredményez. Egy átlagos kertbe a golf ajánlható, az esetleges kopásokat azonban pótolni kell. Az árnyékos helyekre pedig érdemes árnyék- (shadow) magot vetni. Ez legalább háromszor drágább, mint a napos helyre valók, de megéri.
A fűfélék táplálása egyszerűen megoldható, ősszel kevés nitrogént, több foszfort és káliumot tartalmazó műtrágyát igényelnek, míg kora tavasszal és nyáron inkább a zöldfelület növekedését serkentő nitrogéné a főszerep. A most esedékes tavaszi indító trágyázás után a második műtrágyázás ideje június. Kaphatók tartós hatású, lassan bomló kombinált műtrágyák is. Ezek a környezetet is jobban kímélik, mint a talajban gyorsan mozgó egyszerű vegyületek. A növénynek a hatóanyagot szabályozottan átadó granulátumot egy félig áteresztő gyanta- vagy műanyag burok veszi körül, amely a hőmérséklet és a gyökérsavak hatására engedi ki közel optimális mennyiségben és összetételben a tápanyagokat.
A széles levelű (kétszikű) gyomok és a moha irtása sem bonyolult, a makacs gyomokat egyesével, kézzel vagy erre a célra szolgáló élezett csőforma eszközzel lehet kiforgatni. Ez a módszer különösen a pitypangok gyérítésére alkalmas. Sok a panasz a mohákra, zuzmókra. A kert árnyékos, hűvös részein ugyanis megjelennek a zuzmók, mohák is, és az ilyen gyep nagy bajban van. Ezek levélszerű, felfelé kunkorodó, színüket a nedvességtől változtató levélkéi a kevés tápanyagot, pangó vizet és tartós árnyékot jelzik. Ellenük is hatékonyak a vastartalmú mohairtó műtrágyák, de visszatértüket megakadályozni csak szellőztetéssel és az öntözés visszafogásával lehet. A szellőztetőeszközökkel, sőt az erősebb gereblyézéssel azonban még várni kell. Közelebbről megnézve a fűcsomókat, látható, hogy középről apró, vékony, világoszöld szálak tömege tör elő. Azért sem szabad ilyenkor erősen gereblyézni, mert megsebzik a sarjakat. Bármennyire is kellemes az idő, még április végéig nem érdemes elővenni a fűnyírót, és akkor is csak a friss növedék végét szabad a legmagasabb fokozatra állított géppel levágni.
Sokan megtehetik, hogy vállalkozásra bízzák a kert, így a gyep gondozását is. A profi kertészek a városokban alkalmanként általában 2500–4000 forintos kiszállási díjat kérnek, saját gépükkel négyzetméterenként 40 forintért vágják a füvet, s zsákonként további 90 forintért összegyűjtik és elszállítják a nyesedéket. Nagyobb területen ettől eltérő árakban lehet megegyezni, általában munkásonként és óránként 1200–1500 forint a tarifa. Aki viszont maga műveli a kertjét, érdemes jól megfontolnia, milyen fűnyírót választ. Általánosságban elmondható, hogy 200-300 négyzetméterig elegendő a legkisebb, 1-1,6 kW-os, elektromos készülék. A nagyobb területen vagy ahol nem oldható meg egyszerűen az elektromos vezeték csatlakoztatása, ajánlatosabb benzinmotoros gépet vásárolni. A nagyobb teljesítménytől egyrészt nagyobb vágószélességet várhatunk el, de az erősebb motor jobban meg is birkózik a magasra nőtt fűvel.
A választáskor a teljesítményadatokon kívül érdemes a vágásszélességet is figyelni. Egy 32 centiméteres vágásszélességű gép mögött 3,2 kilométert kell gyalogolni, hogy egy ezer négyzetméteres gyepfelületet karbantarsunk. Negyven centiméternél a távolság már csak 2,5 kilométer, s a nagyobb kategóriát jellemző 52 centiméternél pedig mindössze 1,9 kilométer. A gépeket forgalmazók szerint a 40 centiméteres vágószélességű géppel általában nem megerőltető a hétszáz négyzetméteres gyepfelület ápolása, a nagyobb szélességgel pedig akár már kétezer négyzetmétert is gondozhatunk különösebb fáradság nélkül.
A jövő héten a sövények halaszhatatlan ápolási munkáiról írunk.