Virágözön megállás nélkül
A balkon feldíszítésének időszaka normális időjárású években az április, május, az elmúlt hűvös és csapadékos hét ellenére a természet nem késik, sőt, ha az orgonabokrok duzzadó, néhol már fakadó virágrügyeit nézzük, inkább siet. Az is mutatja az melegedési trendet, hogy néhány évtizede az orgona az anyák napján szokott teljes pompájában virágozni, s kiváló dísz volt az érettségi ballagásokon. Az idén erre az időre már az ország hűvösebb helyein is elvirágzik.
Bár még a május elején menetrendszerűen érkező fagyos napok kissé odébb vannak, de ilyenkor már lehet a balkonnövényeket kiültetni, telelőhelyükről előcipelni az évelőket, cserjéket. Azonban arra fel kell készülni, hogy a fagyos napokon az egész társságot ismét védett helyre kell vinni.
A balkon harmóniájának kialakításakor figyelembe kell venni, hogy a legtöbb virágzó növény csak rövid ideig pompázik teljes virágdíszben. Ezek a növény nagy napjai. Ha ügyes a kertész, akkor forma- és színvilágukban a virágzó egynyáriak, évelők, cserjék, minifák harmonikus egységet alkotnak. Vannak persze olyan növények – amilyen a muskátli, vagy a petunia is – , amelyeket, ha megfelelő módon táplálnak egész szezonban megállás nélkül virágoznak.
A balkonnövények számára legfontosabb a megfelelő talaj, és az ebbe való tápanyag, aki virágpompát akar, ezen ne spóroljon.
A edényes cserjék, és fák a balkon állandó szereplői, ezek biztos időpontban borulnak virágba, van hajtásnövekedési és termésérlelési periódusok is. Nem így, a könnyebben változtatható egy-, kétnyári növények vagy az évelők. Hosszú táblázat tartalmazhatná a növények virágzási menetrendjét, éppen ezért ültetési módozataikról, színvilágukról ötletet az átfogó témaválasztású hobbikertészkötetekből lehet kölcsönözni.
Csak edzett, friss, fejlett és bőséges gyökérzetű palántát szabad megvenni. A jó palánta zömök, erős, levelei feszesek, élénk zöldek. Egynyári növényekből rövid életű, könnyen változtatható színösszeállításokat lehet létrehozni cserépben vagy ládában.
Különösen a tűző napon lévő erkélyeken, vagy az olyan hétvégi házak mellett, ahol hetente jó, ha egyszer lát öntözőt a növény, a korábban már megszokott biztosan virágzó növényeket csak ritkán érdemes kicserélni. Ahol például, megél a büdöske, ott nem biztos, hogy jól érzi magát begónia.
A terasz egynyári növénydíszeinek összeállítása az egyéni ízlést is tükrözi. Aki egyszínű virágot hozó, egyfajtájú növény mellett dönt, biztos, hogy nem hibázik. Már csak azért sem, mert ezeknek azonos a környezeti igényük is. (A tájolás, megvilágítás szempontjából háromféle balkonrészlet létezik: az egész nap napos, a félig árnyékos és az árnyékos.) Az ügyesebbek különböző fajtájú egynyári palántákból össze tudnak állítani olyan kombinációkat, amelyek azonos talaj-, megvilágítás- és vízigényűek. De vannak olyan árudák, ahol már színek vagy fajok, fajták szerint előkészített növényanyagból lehet válogatni. Nem kell megijedni a palánták idegen, latin, angol neveitől, ezek általában ismert növények változatai, hibridjei.
Lehet egyesével, de társaságban is ültetni növényeket. Dekoratív látványt nyújtanak a külön-külön ültetett alacsonyabb, magasabb színpompás egynyáriak. Például vannak együtt ültethető, sárga virágot hozó futó és álló, farkasfogak (Bidens), szalmarózsa (Bracteantha), nemézia, viharvirág (Oesteospermum), petúnia hibridek. Piros virággal díszít a szalmavirág, nemézia, petúnia, conhita petúnia, verbéna. Kék virágot hoz a vaníliafa (Heliotropium), a futópetúnia "Royal blue", a harangvirág.
Össze lehet állítani különböző színű virágot hozó, eltérő növekedésű növényekből is csinos virágládákat. A félig árnyékos helyen jól megférnek egymással a bakopa, fukszia, pampafű, vízvirág változatai. De ültethető együtt a muskátli, madársóska, vízvirág, kontyvirág. A napot szereti a farkasfog, a különböző magasságú és színű szalmavirágok, cseppecskevirág, kontyvirág, pocsinrózsa, dorottyavirág, záporvirág.
Lehet egyesével, de társaságban is ültetni növényeket. Dekoratív látványt nyújtanak a külön-külön ültetett alacsonyabb, magasabb színpompás egynyáriak. A fénykedvelő alacsonyak között ültethető az aranytallér, afrikai aranyvirág, dorottyavirág, szalmavirág. Magasabbra nő a margitvirág, büdöske, verbéna, fokföldi kék margitvirág, dália, lepkevirág. Félig árnyékban szépen díszlik a begónia, muskátli, petúnia, körömvirág, harangvirág, lobélia, oroszlánszáj.
A jövő héten a gyepről és a mohagyilkos szerszámokról írunk.