Hiteltörlesztés a nyaralóból
Túlkínálat, nyomott árak, gátlástalanul alkudó spekulánsok, várakozáson felüli forgalom – a megkeresett közvetítőcégek szerint ez jellemzi hónapok óta a balatoni ingatlanpiacot. A szakértők a gazdasági krízis következményeivel magyarázzák a tóparti települések ingatlanpiacának ellentmondásos helyzetét. A közvetítők egybehangzóan állítják: a válság nyomán tavaly ugrásszerűen nőtt azok száma, akik munkájuk elveszítése vagy hitelük törlesztési díjának drasztikus emelkedése miatt kényszerültek túladni balatoni nyaralójukon.
Noha mára jelentős túlkínálat alakult ki a piacon, ez nem jelenti azt, hogy jelentősen csökkent volna a forgalom, sőt, a vártnál jobb évet zártak tavaly. Megjelentek ugyanis azok a vevők, akik a hatalmas kínálat miatti jó alkupozícióra csapnak le. Többségük „családi használatra” vásárol, ám sokan vannak, akik spekulatív céllal vesznek jóval áron alul, készpénzért balatoni ingatlant. Ennek kapcsán Simon Amarilla, az Otthon Centrum siófoki irodavezetője megemlítette: 2008-ban átlagosan 7 százalékot, 2009-ben viszont már 14 százalékot tudtak alkudni náluk a vevők. Ám a vízparthoz közeli, vasúttól távoli, 20 millió forint körüli önálló nyaralók, valamint az új építésű, frekventált helyen lévő apartmanházakban kínált 15–17 milliós garzonok továbbra is piaci áron értékesíthetők.
Török Christian, a keszthelyi Canella CE Kft. ügyvezetője szerint térségükben az alsó középkategóriás, azaz 10–15 millió forintért kínált, önálló, legfeljebb kisebb felújítást igénylő házak a keresettek. Igaz – tette hozzá –, lényegében minden eladható most, amit 10-30 százalékkal a piaci ár alatt kínálnak. A szakember megemlítette: bár a vártnál jobb évet zártak tavaly, a piacnak lökésre volna szüksége. Nagyon bíznak például abban, hogy a féléves kényszerszünet után áprilisban újranyitó sármelléki repülőtér újra sok ezer külföldi turistát, azaz potenciális ingatlanvásárlót hoz.
Sávoly esete tökéletes példa arra, hogy miként tudja egy nagy beruházás, pontosabban annak híre rövid idő alatt felpörgetni egy kistérség ingatlanpiacát. A Somogy megyei köz ségben másfél évvel ezelőtt négy-ötszörösére nőttek az ingatlanárak, miután egy spanyol befektető bejelentette: világbajnoki futamok rendezésére alkalmas versenypályát épít ott. Az alig félezer lakosú faluban volt olyan ház, amit korábban ötmillió forintért évekig hiába árult tulajdonosa, az építkezés megkezdése után viszont húszmillióért adott el. A helyi piac gyors felpörgését jelezte az is: bár csupán 250-260 ház áll a községben, egy vállalkozó – nagy üzletet sejtve – ingatlanirodát nyitott, s nyomban egymást érték nála a szerződéskötések. Azóta viszont újra nagyot fordult a világ: a beruházás kudarcba fulladt, a pálya építése félbeszakadt. Ezt pedig nemcsak azok bánják, akik felvásárlásba kezdtek, hanem azok a helyiek is, akik kivártak az eladással, még magasabb árban bízva. Úgy tudjuk: akad a faluban olyan romos, de a tervezett pályához közeli családi ház, amiért a múlt ősszel 25 milliót kínáltak, ám az eladó kevesellte ezt az összeget – ma pedig már ennek feléért sem találna vevőt.
A Velencei-tó partján jó ideje csak a kis értékű nyaralók iránt van érdeklődés, 7–10 milliós áron, efölött már alig – tudtuk meg Paraidi Mihály Barnától, az Otthon Centrum székesfehérvári irodavezetőjétől. Az ingatlanok ára a környéken már három éve csökken, s a folyamat tavalyelőtt októbertől tovább gyorsult, ami a kereslet apadásával és a még nagyobb kínálattal magyarázható.
Akad azonban olyan térség az országban, ahol az ingatlanpiacot még a gazdasági krízis sem befolyásolta jelentősen. Bíró Tamás, az őrségi ingatlanok forgalmazásával tíz éve foglalkozó vállalkozó érdeklődésünkre ugyanis azt mondta: náluk alig érzékelhetően esett vissza a forgalom tavaly. Ennek egyfelől az Őrség évről évre nagyobb vonzereje az oka, másfelől az, hogy a helyi piacot lendületben tartó, zömmel budapesti vásárlók elsősorban építési telkeket keresnek, amikből viszont egyre kevesebb akad, újabb parcellázásokra pedig már nincs lehetőség. A 1000–1500 forintos négyzetméteráron kínált telkek mellett keresettek még a tájjellegű parasztházak, ám ezek kínálata is mind szűkösebb. Ma már a teljes felújításra szoruló, romos régi házak ára is 10 millió forintnál indul az Őrségben. Aki viszonylag fiatal, modern, de tájjellegű épületet vásárolna itt, 20–35 milliós árra számíthat. Ugyanakkor az ország másik felében a Nyíregyházi Ingatlanközvetítő Iroda vezetője, Támba Mária azt mondta: nem is emlékszik rá, hogy irodájukban – amely nemcsak a szabolcsi megyeszékhelyen, hanem annak tágabb vonzáskörzetében is kínál ingatlanokat –mikor volt utoljára kereslet nyaralási célból felújítandó parasztházra. Megtudtuk: ennek a jelenségnek nem csupán anyagi, hanem szociokulturális okai is vannak. A gyönyörű parasztházairól ismert beregi falvakban ugyanis az örökösök nagyon ritkán adják el idegeneknek azokat az épületeket, amelyekből kihalnak a szülők, nagyszülők. Inkább megtartják saját tulajdonban vagy a szélesebb rokoni körben értékesítik.
Debrecenben és környékén nem jellemző, hogy az emberek kifejezetten nyaralófunkcióra keresnek ingatlant, hiszen nem ide jönnek, hanem innen mennek nyaralni – fogalmazott Kovács Rajmund, a Debreceni Ingatlan Stúdió Kft. vezetője. A régió egyik legjelentősebb turisztikai attrakciója a gyógyvizéről híres Hajdúszoboszló, ahol kifejezetten befektetési céllal szoktak ingatlant vásárolni, amelyet felújítanak, kibővítenek és nyári szezonban kiadnak turistáknak. A válság miatt azonban jelenleg az ilyen ingatlanok iránt is csökkent a kereslet.
Murányi Ákos, a Duna House vezető elemzője úgy látja, a nyaralók iránt összességében elég mérsékelt a kereslet, leginkább a vízpartiakat lehet eladni. A saját részre történő vásárlás a legjellemzőbb, például Székesfehérvárról egy időben sokan költöztek ki a Velencei-tó környékére, de Budapestről is vannak letelepülők. A vevők általában igyekeznek az ilyen ingatlanokat minél előbb lakóházzá, lakássá nyilvánítani. Másik érdekes terület a Római-part, ahol a Nánási út és a Duna között épült új építésűek nyaralónak minősülnek, az árak – még – nyomottak, az illeték ugyanakkor jelentősen csökkent, a környék pedig fejlődik. Korábban főleg a magas, tízszázalékos illeték miatt volt nehéz az értékesítés. Aki megtehette, az inkább építkezett, hiszen sokáig fillérekért lehetett hozzájutni telkekhez.