Virágcsalogató ablakok
Az Európa hidegebb tájain élők képtelenek kivárni a késői tavaszt, és ablakaik belső párkányára friss tavaszi virágok tömegét helyezik. Nemcsak bentről, hanem kintről is nagyon jól mutatnak az ilyen, színes edényekbe ültetett tarka virágok. Magyarországon is egyre több hagymásból lehet válogatni. Vannak „kész” cserepek, üvegedények. Hidrokultúrásnak mond ják a furcsa formájú kerámia- vagy üvegedényt, a jácintüveget. Ez olyan edény, amelynek kiöblösödő nyakába helyezzük el a jácinthagymát. Így a hagyma nem érintkezik a vízzel, ezért nem rothad el. A gyökerek számára a vízzel teli alsó rész biztosít teret. A nagyobbacska jácinthagyma gyökerei kevéske locsolás hatására néhány nap alatt elérik az edényke vízzel teli részét, s egy-másfél hét alatt, napról napra növekedve pompázatos, nehéz illatú virágot nevelnek.
A jácintot nemcsak hidrokultúrás edényben, hanem alkalmi tavaszi virágtálban, lapos, kerek, az ablakpárkány formáját követő szögletes cserépben vagy műanyag tálkában is lehet nevelni. A talajra nem igényes. Földre egyébként csak azért van szükség, hogy a hagyma számára támasztékul szolgáljon. Két hét alatt tavaszi virágpompa varázsolható a törpetulipánokból és nárciszokból is. Ezeket a nagy hagyma ellenére bátran lehet ültetni, ugyanis nem nőnek 20-25 centinél magasabbra.
A nagy áruházakban kapható importált, előkezelt jácint- és tulipánhagymákat nem kell két hónapig hűvös helyen pihentetni, hanem azonnal felhasználhatók. Ám sokakat érhet meglepetés, ugyanis gyakorta nem a díszes borító virágcsodája bújik elő, hanem csak egy ahhoz hasonló szerényebb változat. Ilyenkor nem a nemesítő, hanem a körülmények hibáztathatók. Ezért megfontolandó, költsünk-e a drága importra. A nagyobb piacokon rendszerint árusítanak virághagymákat is, de ennek vásárlása bizalmi ügy, hiszen csak később derül ki, azt kaptuk-e, amit ígértek.
Az ablakpárkányra helyezett hagymástálra, jácintüvegre 4-5 napra egy újságot kell rakni, hogy némi párás mikroklíma alakulhasson ki. Addig kell a védelmet biztosítani, míg a virágrügy szélső levelein már látható a virág színe. Szolid locsolás szükséges, és arra kell ügyelni, hogy a növény 15 fok körüli hőmérsékleten legyen. Ha a hősugárzó az ablak alatt van, akkor alkalmi terelővel a közvetlen hőhatástól meg kell védeni. A számtalan ciklámenhibrid virágai és levelei szépségével szerezhet örömet a téli napokon, ráadásul tavasszal, a melegebb idő beköszöntével árnyékos helyre – lesz, ami lesz alapon – ki is lehet ültetni. Népszerűek a primulák is. Ezek a számtalan színváltozatban terjedő növények szártalan kankalinok. Ha egyenletesen nedvesen sikerül a földjüket tartani, akkor egyesével vagy különböző színváltozatainak összeültetésével gyönyörű színes mező varázsolható belőlük az ablakpárkányra.
A jövő héten a metszési hajráról írunk.
Szerencsére igen sok, ablakba való, jó megvilágítást kedvelő növény közül lehet választani. Ha ügyesen válogatnak, akkor színben, alakban egész évre szóló gyönyörű összeállítás készíthető az olyanokból, mint az: afelandria, afrikai ibolya, alokázia, ananász, azálea, begónia, cinerária, díszpaprika, egylevelűvirág, fokföldi kankalin, golgotavirág, hanga, jázmin, keserűlevélke, kínai hibiszkusz, krizantém, krosszandra, kroton, lantlevelű fikusz, palka, sárkányvirág, sarkantyúbokrocska, szégyelősvirág, tarkalevél, tarka papucsvirág, törperózsa, viaszvirág, zebrapletyka.