„Lopási moratórium nincs”

Tegnap kora reggel két rendőr autónyi járőrrel érkeztek meg a sajókazai, zömében romák lakta Sólyom-telepre az Émász szakemberei, hogy megakadályozzák a szabálytalan áramvételezést, és a céget ért kárról jegyzőkönyvet vegyenek fel.

A sajókazai Sólyom-telepen a villamos áram kikapcsolása télvíz idején különösen roszszul érinti a családokat, szinte nincs ugyanis semmilyen közmű, így gáz sincs. Az áramot fűtésre, és a korán beköszöntő sötétség miatt főként világításra használják az emberek. Abból a kényszerű helyzetből pedig, hogy adósságaik miatt már rég kikapcsolták a szolgáltatást, maguk is szabadulni akartak.

Egy éve az egyik családapát az áramügy miatt egy év börtönre ítélték. A történetet ekkor ismerhette meg a nyilvánosság: a filmes szakma a tavalyi filmszemle idején gyűjtésbe kezdett, hogy a bajba jutott családok házaiban újra legálisan lehessen áram. A helyzet látszólag a kriminalisztika körébe tartozik, miközben inkább szociálpolitikai megoldásokra lenne szükség. A családok ugyanis a tartós állástalanság miatt egyre mélyülő adósságokba kerülnek, és munkalehetőség híján az egyre karcsúsodó szociális ellátásokból képtelenek kifizetni hátralékaikat.

Így a telepen tömegével kapcsolták ki a szolgáltatást, és szerelték le a villanyórákat. Ez ellen próbáltak „lázadni” az emberek. A filmes gyűjtés eredményeként másfél millió forint jött össze, ebből akarták kezelni a sajókazai asszonygyülekezet tagjai az áramproblémát. Azt feltételezték, ha az önkormányzatnak pénzébe nem kerül (az adományból fedezhető lett volna a törvény által előírt önkormányzati önrész), akkor a testület megalkotja azt a rendeletet, amely hozzásegíti a rászoruló családokat az adósságkezelési szolgáltatáshoz. A sajókazai testület azonban ezt nem szavazta meg, ezért nem sikerült elindítani az áldatlan állapot felszámolását, és az előre fizetős mérőórák felszerelését.

„Az Elmű tolerálja a szociális helyzet miatt bajba jutott emberek fizetési nehézségeit. Ezért lehet alapítványi segítségért, részletfizetési lehetőségért folyamodni” – mondja Boros Norbert, a társaság szóvivője, hozzátéve, a kormánnyal megállapodást kötöttek, hogy télvíz idején felfüggesztik a kikapcsolásokat. Csakhogy ezeknél a családoknál már rég kikapcsolták a villanyt, „lopási moratórium” pedig nincs.Megkérdeztük, miért volt szükség arra, hogy újabb eljárásokkal és rendőrségi intézkedésekkel tovább súlyosbítsák a Sólyomtelepi családok életét, hiszen az ott lakók minden tőlük telhetőt megtesznek a helyzet felszámolására, de ebben egyelőre az önkormányzat nem bizonyul partnernek. Boros szerint viszont más a helyzet: „Egy év telt el, a társaságunk egymillió forintot adományozott, hogy a telepen a családoknak fel lehessen szerelni az előre fizetős órát. Semmi nem változott, maradtak a lopások” – fogalmaz. Hasonló rendőrségi akciók egyébként voltak másutt is az országban.

Az Elmű valóban utalt pénzt. Csakhogy, mivel az önkormányzat nem volt hajlandó az adósságkezelést elindítani a településen, azt sem lehetett felhasználni. Úgy tudjuk, a pénz most a sajókazai Faluszépítő Egyesület számláját hizlalja.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.