Frontálisan ütköztek a vonatok
A helyi válságcentrum lapzártánk idején is arról számolt be, hogy a szerencsétlenségben érintett vagonok átvizsgálása még nem fejeződött be, harmincan kórházban vannak, az összes sérült száma meghaladja a 120-at. Helyi illetékesek korábbi közlései szerint a halálos áldozatok teljes száma meghaladhatja a húszat is.
A ütközés nyomán több vagon kisiklott, volt, amelyik felborult, és egy harmadik szerelvényben is kár esett. Túlélők közlése szerint „brutális” karambol történt, egyik vonat sem fékezett az ütközés pillanatáig. A tragédiát feltehetően az okozta, hogy az egyik mozdonyvezető nem látta vagy nem vette figyelembe a tilos jelzést. A szerencsétlenség könnyű sérültjeit egy közeli sportcsarnokban részesítették orvosi ellátásban. A hatóságok egy ideig igyekeztek együtt tartani a sérülést nem szenvedett utasokat is, hogy minél több helyszíni információhoz jussanak a történtekről.
Egyelőre nem tudni, vannak-e külföldiek az áldozatok között, a balesetet szenvedett szerelvények belföldi járatok voltak.
Súlyosan megrongálódott a sínpár fölött húzódó nagyfeszültségű vezeték is. Emiatt leállt a vasúti közlekedés Brüsszel és a belga fővárostól délnyugatra eső térség között, a Brüsszel–Mons, illetve a Brüsszel–Tournai vonalon. Nem jártak a szerelvények a Brüsszelt Párizzsal összekötő nagy sebességű (TGV) vasúti vonalon sem.
A magyar miniszterelnök Bajnai Gordon részvétét nyilvánította szerencsétlenség áldozatainak, a belga kormányfőnek. Yves Leterme belga miniszterelnök a katasztrófa miatt lemondta tegnapra tervezett koszovói látogatását. José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke és Jerzy Buzek, az Európai Parlament elnöke is részvéttáviratot intézett a belga kormányhoz.