Hótorlaszok hétvégéje
Viharos szél kerekedett a Dunántúlon szombaton, s mivel még csak olvadni sem kezdett a múlt szerdán és csütörtökön lehullott 20–40 centiméternyi hó – elsősorban Veszprém, Fejér, Tolna, Zala, Vas, valamint Győr-Moson-Sopron megyében –, komoly hóátfúvások alakultak ki. Voltak olyan utak, ahol néhány perc alatt másfél méter magas hótorlaszokat emelt az óránként 60-70 kilométeres szél. Ennek ellenére elsőként nem a közutakon okozott súlyos fennakadást a hófúvás. Fejér megyében szombat hajnaltól vasárnap délutánig tartott egy elakadt vonat kiszabadítása a Székesfehérvár–Tapolca vasútvonalon Polgárdi és Csajág állomások között.
Szentes Lászlótól, a Fejér Megyei Védelmi Bizottság titkárától megtudtuk: valójában három vasúti jármű is elakadt ezen a szakaszon, mivel előbb a bajba jutott szerelvény kiszabadítására érkező motorvonat, majd egy szintén segíteni igyekvő dízelmozdony is a méteres hófalak foglyává vált. Szentes László elmondta: a sík terepen az erős szél miatt olyan intenzitású volt a hófúvás, hogy a hófalba ütköző vonatok hiába fordultak vissza, addigra már mögöttük is hóakadályok zárták el a sínpályát. Utasok csak az elsőként elakadt vonaton utaztak, őket a polgárdi tűzoltó-egyesület emberei szállították be előbb Polgárdi-Ipartelep vasútállomásra – ahol ételt és forró teát kaptak –, majd Székesfehérvárra. Az elakadt vasúti járművek másfél napig elhúzódó műszaki mentésén harminc munkás dolgozott, így is csak vasárnap kora délutánra tudták szabaddá tenni a pályát, amelyen 16 óra után indulhatott meg a menetrend szerinti vasútforgalom.
Szombat délelőttől az utakon is egyre komolyabb fennakadások voltak. Elsősorban a másodrendű utakon okoztak gondot a hófalak, ám több helyen főutak is járhatatlanná váltak. Több órára le kellett zárni a 6-os út Tolna megyei szakaszának egy részét, az M7-esen pedig kamionbaleset miatt állt a forgalom. A 86-os út Vas és Győr-Moson-Sopron megyei szakaszát hótorlaszok miatt zárták le. Zala megyében több, főként másodrendű útszakasz vált járhatatlanná, egy település, Zalaszentmárton átmenetileg megközelíthetetlenné vált. Fejér megyében több települést – köztük Kincsesbányát, Magyaralmást, Beloianniszt és Besnyőt – hosszú órákon át egyetlen irányból sem lehetett megközelíteni.
A leghosszabb ideig, vasárnap délutánig Vértesboglár és Bodmér volt elzárva a külvilágtól, mivel a Csákvár–Felcsút útszakaszon több helyen is két-három méter magas hótorlaszok keletkeztek. Szintén vasárnap délutánra tisztították meg az utat Székesfehérvár és Zámoly között, ezzel Fejérben nem maradt egyetlen lezárt útszakasz sem.
Veszprém megyében szombaton a hófúvás miatt számos útszakaszt átmenetileg le kellett zárni. Ezek közül vasárnap délután már csak Tét és Marcaltő között, valamint a 8-as főutat Városlőddel összekötő úton nem lehetett közlekedni.
Kis-Guczi Péter, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság sajtóügyeletese közölte: hétvégén összesen kétszáz alaklommal kellett a tűzoltóknak autókat, kamionokat menteniük, az esetek túlnyomó részében személyi sérülés nem történt.
A hótól elzárt települések egyikén, a Fejér megyei Vértesbogláron halálos áldozata is volt a „hófogságnak”. Sztányi Istvántól, a község polgármesterétől megtudtuk, hogy egy 75 éves helyi lakoshoz még szombaton reggel hívták ki a mentőt, de a rohamkocsi már nem tudta megközelíteni a falut. A polgármester szerint felvetődött, hogy egy traktorral áttörjék a hófalat, ám a falu háziorvosa úgy ítélte meg, a súlyos beteg bácsi nem bírná ki az út viszontagságait. A mentőorvos végül egy teherautón szombaton délután jutott be Vértesboglárra, de addigra a férfi már elhunyt