Térképpel a hagymák nyomában
A megszámlálhatatlan kerti hagymás háromnegyede tavasszal virágzik, s ezeket legkésőbb ősszel kell ültetni. Bőven vannak azonban olyanok is, amelyeket akkor kell kiültetni, amikor enged a fagy. A hagymások népszerűsége mellett szól, hogy rendkívüli színés formagazdagságuk ellenére viszonylag könnyen termeszthetők. Óraműpontossággal jelennek meg, de ugyanígy tűnnek is el. Ezért az ültetési helyükről érdemes térképvázlatot készíteni, így nem okozhatnak meglepetést előbukkanásukkal és könnyebb őket táplálni is.
Ha a hagymás csak egy szezonra kerül a talajba, akkor az ültetéskor kell gondoskodni a tápanyagokról. Amennyiben a talaj jó erőben van, elég a hagymában rejlő energia, ám ha több évre szóló látványt várunk, akkor bizony extra adag műtrágyára van szükség. Egyszerűbb a helyzet, ha az elvirágzás után felszedjük a hagymákat, mert ilyenkor elég az ültetéskor gondoskodni a szerves vagy műtrágyáról. Ha viszont a földben marad, akkor a virágzás kezdete és a levelek barnulása közötti időszakban foszforban gazdag tápanyagra van szükség.
A virághagymákhoz könnyű hozzájutni, a kisebb-nagyobb élelmiszerboltoktól a szakáruházakig már szinte mindenütt kapni. A különböző hagymák 1-5-10-50-es csomagokban kaphatók. A piacokon, szakáruházakban ömlesztve is kínálják, a holland árak feléért-harmadáért. Aki első alkalommal próbálkozik hagymaültetéssel, az igénytelenebb fajok mellett döntsön. Ilyenkor a ház körüli kertben a természetet kell utánozni és a Magyarországon is honos tavaszi sáfrányok, krókuszok, illetve a kisebb termetű nárciszok válhatnak be. A többiek, a különleges virágot ígérők csak speciális bánásmód mellett hoznak szép virágot. A vásárláskor csak egyetlen tanácsot kell megfogadni: ügyeljenek, hogy egészséges és száraz hagymákat válasszanak. A virághagyma bizalmi cikk. Az előre csomagoltak általában fajta- és színazonosak. A hollandoknál rendkívül szigorú minőségbiztosítási rendszerek működnek. Az ömlesztett, hazai hagymákról ez már nem mindig mondható el. Viszont előnyük, hogy az árusok általában hagyják a válogatást.
Az apróbb hagymákat és gumókat 7-8 centi, a nagyobbakat 10-12 centi mélyre kell ültetni, üde és tápanyaggal bőven ellátott talajba. A csak hagymás virágágyban a növények közötti 15 centis távolság betartása ajánlott. Ha a hagymások viszszahúzódása után egynyári virágpalántákat akarnak ültetni az ágyásba, akkor egymástól még távolabb kell a hagymákat a földbe süllyeszteni.
A jövő héten a virágablakról írunk.