Száz nap a kalózok fogságában
Az elmúlt napokban az emberrablók lehetővé tették egy sebész és az AFP hírügynökség fotósa számára, hogy meglátogassák, kikérdezzék és lefényképezzék a könnyelmű, kalandvágyó házaspárt. A világ nyilvánossága elé került felvételek tanúsága szerint különösen az 56 éves Rachelt viselte meg a fogság, szinte felismerhetetlenül lefogyott, álmatlanságban szenved, magányos, elmeállapota zavaros. Férje, Paul ugyancsak megviseltnek látszik, de szellemileg jobban megőrizte a frissességét. Az 56. évében lévő nő és 59 éves férje, akik korai nyugdíjba vonulásuk óta járják a világot, attól tartanak, hogy a túszszedők elvesztik a türelmüket, és a rendszeres fizikai bántalmazás után véget vetnek az életüknek.
A kalózok a The Sun bulvárlap értesülése szerint 4,2 millió fontos váltságdíjat követelnek, más források 1,9 milliót emlegetnek. A család nem tudja, a londoni külügyminisztérium nem akarja kifizetni ezt az irdatlan összeget. David Miliband külügyminiszter többször is kijelentette az elmúlt hónapokban, hogy a brit kormány mindent elkövet a Chandler házaspár kiszabadítása érdekében, igénybe véve nemzetközi politikai és diplomáciai kapcsolatait, de nem bátorítja váltságdíj kifizetésével további túszejtésekre az emberrablókat.
Közben egy korábbi katonai tanácsadó, Nick Davis hajlandónak mutatkozott a tárgyalásokra a kalózokkal, és állítása szerint 100 ezer fontért el lehetne érni kiszabadulásukat, amit elő is tudna teremteni. A brit kormány nem akadályozza meg, hogy egy független fél váltságdíjat fizessen, de semmiképpen nem támogatja a kezdeményezést, míg Davis, a Kereskedelmi Tengerészeti Harcászati Központ elnöke ragaszkodik a diplomáciai szentesítéshez.