Lapszámosok
A Népszabadság Rt. 1991 végén saját ingatlanba költözött. Itt vagyunk most is, a Bécsi úton, az egykori Szilikátipari Kutatóintézet irodaházában. Első mentorom, Molnár Gál Péter cikke emlékeztet arra, hogy még el sem hagytuk a házat, már leverték a homlokzatról a Népszabadság neonbetűit – egy vasárnap, társadalmi rohammunkában. Kiírták a helyibe: Új Magyarország. Az a napilap sem létezik már, ahogy a ház sem áll.
Az épületegyüttes pedig több mint száz évig adott otthont a magyar sajtónak. A József körút 5.-ben honolt a Budapesti Hírlap szerkesztősége, amelyet legendás kiadója, Rákosi Jenő birtokolt. Az 1930-as években költöztek ide más lapok is, például a Függetlenség – írta Buza Péter a Budapest folyóiratban. Aztán 1949. április 13-án a Blaha Lujza tér épületeit, mint elhagyott javakat, az Állami Vállalatok Központi
Nyugdíjpénztára kebelezte be, és a tulajdon a magyar államra szállt. A József körút 3., 5. és a 7-es házakat összeépítették, és így alakult ki a Szabad Népszékház. Igaz, a 16,5 ezer négyzetméternyi területből csupán 2-3 ezret használt a Szabad Nép (majd a Népszabadság), a többin más lapok, a nyomda és a kiadói alkalmazottak dolgoztak. Az átépítés költségeihez téglajegyet vásároltak a lelkes olvasók, jótékonysági focimeccset játszott az Iparügyi Minisztérium és a Posta csapata. Műsoros ünnepséget szerveztek a városházán, ahol több mint 11 ezer forint (!) gyűlt össze. A Fővárosi Napló szerint gyakorlatilag népi mozgalommá vált a Szabad Nép székházának felépítése. A külső homlokzat is megújult: Major Máté és Fischer József értő szakmai koncepciója nyomán. A tervező Lux László volt.
Akik a rendszerváltozás előtt gyakran jártak a Blaha környékén, jól emlékeznek arra a szocreál domborműre, amely a körúti homlokzatot borította. A Felszabadítás és újjáépítés című művet három alkotó jegyezte: Beck András, valamint a Sztálin-szobráról híres Mikus Sándor és az Osztapenko-szobor készítője, Kerényi Jenő. A kompozíciót a Népszabadság elköltözése után hirtelen felindulásból leverték, helyére sima márványlapok kerültek. Még néhány évre legalábbis.
Az írás és a kép a nol.hu Kultúra rovatában vasárnaponként megjelenő Képmentő sorozat egy darabja. A szerzők a Népszabadság gazdag fotóarchívumából válogatnak.